YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gemiyle hala irtibat kurulamadı
Somali'de kaçırılan geminin firma yetkilileri: Tehlike mesajını aldıktan sonra gemiyle görüşemedik
Gemiyle hala irtibat kurulamadı
23 Mart 2010 / 18:48 Güncelleme: 23 Mart 2010 / 18:50

Somalili korsanların kaçırdığı "Frigia" isimli kuru yük gemisinin yetkilileri, olayın meydana geldiği saatten bu yana gemiyle irtibat kuramadıklarını söyledi. İzmir'de bulunan Karya Denizcilik ve Gemi İnşaat Sanayi ve Ticaret AŞ yetkililerinden Kaptan Ayhan Uğurlubay, en son gece saat 03.00 sıralarında tehlike sinyali aldıklarını belirtti.
 

Bu sinyalden sonra uydu telefonuyla sürekli aramalarına rağmen irtibat kuramadıklarını kaydeden Kaptan Uğurlubay, "Geminin kaçırıldığına dair elimizde kesin bir bilgi yok. Tehlike mesajı bize ulaştıktan sonra gemiyle irtibat kuramadık. Geminin, yüksek hızla Somali'ye gittiğini tespit ettik. Büyük bir olasılıkla kaçırıldığını düşünüyoruz." dedi.
 

Ankara'da Deniz Komutanlığı ve Denizcilik Müsteşarlığı yetkilileriyle sürekli irtibat halinde olduklarını ifade eden Ayhan Uğurlubay, geminin 14 Mart 2010'da İsrail'den aldığı yükü Tayland'a götürmek üzere hareket ettiğini söyledi. Geçen pazar günü Süveyş Kanalı'ndan geçtiğini belirten Uğurlubay, "Tüm prosedürleri yerine getirdik. Gemi, askerî konvoyla devam etti. Konvoydan ayrıldıktan sonra Somali'ye 1 mil uzaklıkta bu olay meydana geldi. İlk defa bu uzaklıkta böyle bir olayla karşılaşıyoruz." şeklinde konuştu.
 

Uğurlubay, gemi seyir halindeyken güvenlik amacıyla 4 saatte bir irtibat kurduklarını, tehlike mesajı aldıktan sonra bir daha kimseyle görüşemediklerini vurguladı. Uğurlubay, gemide 19'u Türk ve ikisi Ukraynalı 21 mürettebat bulunduğunu kaydetti. CHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler