YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gemi sahipleri yardım istiyor
Kaçırılan geminin sahipleri, hükümetten ve TSK'dan yardım istedi
Gemi sahipleri yardım istiyor
08 Nisan 2010 / 16:36 Güncelleme: 08 Nisan 2010 / 16:36

Kenya'nın Mombassa Limanı'nın 270 deniz mili açığında korsanların saldırısına uğrayan Yasin-C adlı geminin yetkilileri, Hükümetten ve Türk Silahlı Kuvvetleri'nden yardım istedi.
 

Avukatları aracılığıyla bir basın toplantısı düzenleyen Yakamoz Denizcilik, geminin kaçırıldığının AB Deniz Deniz Gücü ve Denizcilik Müsteşarlığı Ana Arama Kurtarma Koordinasyon Merkezi (AAKKM) aracılığıyla öğrenildiğini açıkladı. Toplantıda, gemide 25 Türk mürettabatın bulunduğu ve gemiyle şu ana kadar bir bağlantının yapılamadığı ifade edildi.
 

Dün Kenya'nın Mombassa Limanı'ndan 270 deniz mili açığında korsanlar tarafından kaçırılan Yakamoz Denizlik'e ait Yasin-C isimli gemiyle ilgili olarak firmanın bağlı bulunduğu hukuk bürosunda basına bilgi verildi.Geminin 34 bin ton buğday yüklü olduğunu belirten Avukat Savaş İnandıoğlu, geminin kaçırıldığının AB Deniz Deniz Gücü ve Denizcilik Müsteşarlığı Ana Arama Kurtarma Koordinasyon Merkezi (AAKKM) aracılığıyla öğrendiklerini söyledi.
 

Gemi kaptanının bölgede görev yapmakta olan Türk Deniz Kuvvetleri'ne ait Gelibolu Fırkateyni ile iletişime geçtiğini ve korsanların gemiye çıkmaya çalıştığını belirttiğini aktaran İnandıoğlu, "Daha sonra gemi kaptanı ile herhangi bir görüşme yapılamamıştır. Kaptanın Gelibolu Fırkateyni ile yaptığı görüşme AAKKM'den teyit edilmiştir. Gemi personelenin tamamının sağlığının yerinde olduğu , kaptan tarafından fırkateyne verilen bilgi uyarınca Deniz Kuvvetleri tarafından bildirilmiştir." dedi.
 

Gemide 25 kişilik Türk mürettebat bulunduğunu hatırlatan Avukat İnandıoğlu, şöyle konuştu;
 "Gemide bulunan personelin aileleriyle ile müvekkilimiz sürekli irtibat halindedir. Armatör, Yasin-C gemisi ve özellikle personelin bu durumundan biran önce kurtulması konusunda tüm gücüyle çalışmaktadır. Korsanların geminin kaçırılması sonrasında personele bir zarar vereceklerini sanmıyoruz. Tek amaçları fidyelerini almak ve gemiyi terketmek. Tabi bu süreçte bir pazarlık olacak."
 

Sorunun çözülmesi konusunda armatörün tek başına bırakılmaması gerektiğinin altını çizen İnandıoğlu, başta hükümet olmak üzere Türk Silahlı Kuvvetleri'nden yardım istedi. CHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler