YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gelmesi kendi takdiri!
Gelmesi kendi takdiri!
16 Haziran 2012 09:25
Başbakan Erdoğan'ın Fethullah Güle'e çağrısı siyasi çevrelerde de yankı buldu. Bakın diğer siyesiler Erdoğan'ın Gülen'e 'Bitsin bu hasret' sözleri ile bulunduğu çağrı için neler söylediler?
Türkçe Olimpiyatlarının kapanışına katılan Başbakan Tayyip Erdoğan'ın, 'Bitsin bu hasret' sözleri stadı dolduran on binlerce insan tarafından ayakta alkışlandı.

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Türkçe Olimpiyatları'nın kapanış programında yaptığı konuşma siyasette de tartışma konusu oldu. Başbakan'ın isim vermeden Fethullah Gülen için 'Aramızda görmek istiyoruz. Bitsin bu hasret' diyerek yaptığı çağrıyı değerlendiren Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, dönüş kararını sadece Gülen'in verebileceğini ifade ederken Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, "O kendi takdirleridir. Ama bizim arzumuz, bizim dileğimiz ifade ettiğimiz gibi bu hasreti bitirip Türkiye'ye gelmesidir.'' dedi. MHP Grup Başkan Vekili Oktay Vural ise, "Neden üstü kapalı söylüyor. Bundan daha tabii bir şey olabilir mi? Böyle bir konuyu siyaset amacıyla kullanmak istemesinin sebebini bilemiyorum. Kendilerinin kişisel isteğiyle olabilecek bir konu." yorumunu yaptı. Görüşler özetle şöyle:

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç: Dönüş kararını sadece Fethullah Gülen verebilir. Ben daha evvelki bu arzumu ifade ettiğim zamanlarda bazı endişelerini ifade etmişti. Yani 'Türkiye'deki siyasal durum karışabilir mi, yeni bir huzursuzluk kaynağı olabilir mi, buna ben mi sebep olabilirim...' Ama bunların düşünülecek yönü artık kalmadı çünkü en muhalifler bile zaman içinde gördüler ki Gülen masumdur, Türkiye sevdalısıdır, bu vatan topraklarını her şeyin üstünde tutan bir insandır. O bir barış elçisidir.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ: O kendi takdirleridir. Ama bizim arzumuz, bizim dileğimiz ifade ettiğimiz gibi bu hasreti bitirip Türkiye'ye gelmesidir. Biz herhangi bir nedenle Türkiye'den ayrılmak zorunda kalmış bulunan bütün insanlarımızı Türkiye'ye davet ettik. Sayın Kemal Burkay, bu anlamda Türkiye'ye geldi. Musa Anter'in oğluna da vatandaşlığını verdik. Biz Türkiye'nin değerlerinin Türkiye'nin dışında olmasındansa Türkiye'nin içinde hizmetine devam etmesinin daha yararlı olacağını her defasında ifade ettik.

MHP Grup Başkan Vekili Oktay Vural: Kendilerinin kişisel isteğiyle olabilecek bir konu. Türkiye'de bulunmasını yadırgamak mümkün değil. Bu konuda Başbakan'ın iradesi esas değildir. Elbette Türkiye'ye gelmesinin yadırganmasını haksızlık görürüm. Başbakan'ın böyle bir konuyu taktik siyasi amaçlar için kullanmasını da kamuoyunun takdirine sunuyorum.

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart: Fethullah Gülen, Türkiye Cumhuriyeti yurttaşıdır, bildiğimiz kadarıyla hakkında soruşturma, yargılama yok. Ülkeye gelip gitmesindeki irade kendisine aittir. Böyle olmasına rağmen neden Başbakan'ın özel talebi devreye giriyor, bunun anlamı nedir? Başbakan, 'benim iktidarımda sizin gücünüzü kabul ediyorum, siz benim iktidar ortağımsınız' mesajını mı veriyor? (Zaman)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler