YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gelişleri kritik telefon durdurdu
Bizim değil Milliyet'ten Fikret Bila'nın iddiası bu... Erdoğan'ın bir anda kararından vazgeçerek "yeni geliş olmayacak" demesinin ardında meğer Org. İlker Başbuğ ile yaptığı görüşme varmış...
Gelişleri kritik telefon durdurdu
26 Ekim 2009 / 11:10 Güncelleme: 26 Ekim 2009 / 12:16

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan "hepsi gelsin" derken, birden bu kararından vazgeçti ve dağdan inişleri durdurduğunu açıkladı. "Başka kimse gelmesin" dedi. Peki bu kararın altında yatan ne? Fikret Bila bu kararın Başbuğ'la birlikte alındığını söylüyor. Şükrü Küçükşahin'e göreyse durdurma kararı MGK toplantısının hemen ardından izlenen görüntüler üzerine alındı.

ERDOĞAN VE BAŞBUĞ'UN TELEFON GÖRÜŞMESİ

Fikret Bila 'Mahmur ve Kandil’den gelenlerin Habur Sınır Kapısı’ndan giriş tarzları ve sonrasındaki karşılama görüntüleri, bundan sonraki gelişlerin durdurulmasına yol açtı." diyor ve şöyle devam ediyor: "

"Ankara kulislerine yansıyan bilgilere göre, PKK’lıların girişlerini durduran Başbakan Erdoğan ile Genelkurmay Başkanı Org. İlker Başbuğ’un telefon görüşmesi oldu.

Genelkurmay Başkanlığı da, geçtiğimiz cuma günü yapılan basını bilgilendirme toplantısında PKK’lıların giriş tarzları ve yansıyan görüntülerin kabul edilemez olduğunu açıklamıştı. Erdoğan ve Başbuğ’un telefonla yaptıkları görüşmede, girişlerin durdurulması kararını birlikte aldıkları Ankara kulislerine yansıdı.

KARAR MGK'DAN SONRA ALINDI

Şükrü Küçükşahin ise bu gelişlerin durdurulma sebebini şöyle açıklıyor:

Hükümetin PKK’lıların dönüşüne ara verme kararını Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Pakistan’a giderken yaptığı açıklamadan öğrendik.

Oysa karar, PKK’lıların dönüş gününün akşamı, MGK toplantısının hemen ardından izlenen görüntüler üzerine alındı diyebiliriz.

Hükümet içi değerlendirmede Erdoğan’ın oluşan tüm görüntülere tepki koyduğunu, ancak en çok PKK’lıların üniformalı oluşu üzerinde durduğunu, bunu kabul edilemez bulduğunu aktarabilirim.

Aynı tepki herkeste vardı, “İyi niyetle, 1999’daki gibi olmasın” diye yola çıkılmış; ama umulan karşılık görülememişti.

İşte o gece, “Böyle olacaksa gelmesinler daha iyi” denildi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler