YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
''Geldikleri Gibi Giderler'' Sözü Palavra Mı?
Tarih kitaplarında yer alan ve herkesin bildiği Mustafa Kemal Atatürk'ün ''Geldikleri Gibi Giderler'' sözünün palavra olduğu iddia edildi.
''Geldikleri Gibi Giderler'' Sözü Palavra Mı?
13 Kasım 2014 / 22:55 Güncelleme: 14 Kasım 2014 / 07:14

Tarihi kaynaklarda, 13 Kasım 1918 günü müttefik devletlerin İstanbul’a girdiği günlerde İngiliz donanmasına ait zırhlılarının İstanbul Boğazı'na girip buraya demirlediği ve bu sırada Mustafa Kemal'in yaveri Salih Bozok’un Mustafa Kemal'e dönerek Boğaza demirlemiş İngiliz zırhlılarını göstermesi üzerine Mustafa Kemal'in “Geldikleri gibi giderler” dediği aktarılmaktadır.

Tarihçi yazar Mustafa Armağan ''Geldikleri Gibi Giderler'' sözünün Cevat Abbas'ın bir palavrası olduğunu iddia etti. Armağan'ın konuyla ilgili sözleri aynen şöye; "96 yıl önce bugün İtilaf devletleri İstanbul'u işgal ettiler. İlginç olan Mustafa Kemal'in de işgalcilerle aynı gün İstanbul'a gelmiş olması Mustafa Kemal in işgalcilerin savaş gemilerini görünce güya "Geldikleri gibi giderler" dediği Cevat Abbas'ın palavrasıdır."

armagan1.jpg

NEYY
 // MEHMET
BU ADAM KAÇ KEREDAHA TÜKÜRDÜĞÜNÜ YALAYACAK ACABA :) REZİL OLMAKTAN BIKMADIMI KALE BİLE ALMIYORUZ YANİ HABER YAPMAZSANIZDA ÇOK SEVİNİRİZ ...
12 Aralık 2014 Cuma 14:09
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler