YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Geçmiş 10 yıla göre depreme daha hazırlıklıyız'
'Geçmiş 10 yıla göre depreme daha hazırlıklıyız'
01 Aralık 2015 14:30
İnönü Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Genel Jeoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Önal, deprem kuşağında yer alan Türkiye'nin geçen 10 yıla göre depreme daha hazırlıklı olduğunu söyledi.

İnönü Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Genel Jeoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Önal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Malatya'nın Hekimhan ilçesinde önceki gün meydana gelen 5 büyüklüğündeki depremin Malatya-Ovacık fayının güneybatıya doğru uzatmasından kaynaklandığını belirtti. 

Malatya-Ovacık fayının Hekimhan'dan kuzeybatıya doğru olan küçük parçasının son 10 yılda hareketli olduğunu kaydeden Önal, "Bu parça, zaman zaman böyle deprem fırtınası oluşturabiliyor. 5 büyüklüğündeki deprem de bunlardan biri. İlçede 105 artçı deprem oluştu. Bu, birkaç gün, hafta devam edebilir, sonuçta sönümlenecektir. Korkulacak bir durum yok ancak gelecekte ne olur onun için bir yorum yapamayız" diye konuştu.

Depremin bir Türkiye gerçeği olduğunu anımsatan Önal, şöyle konuştu:

"Devletimiz, TOKİ aracılığıyla sürekli geri dönüşüm projeleri yapıyor. Bu, geleceğimiz adına önemli bir gelişme, mutlaka sürdürülmesi gerekiyor. Yeni yapılaşma sürdükçe eski, kötü yapılar ortadan kalkacaktır. Bunu iyi görüyoruz. Ülkemiz, geçmiş 10 yıla göre depreme daha hazırlıklı. Deprem konusunda vatandaşlarımız yeterince bilinçli değil. Vatandaşlarımız mutlaka deprem öncesi, sırasında ve sonrası yapılması gerekenleri öğrenmeli, ona göre tedbirler almalı. Deprem değil, daha doğrusu cahillik öldürüyor. Toplumumuz, deprem öncesi, sırası ve sonrası yapılması gerekenleri bilirse tedbir alır, daha dayanıklı konutlarda yaşamaya başlar, çürük konutları yavaş yavaş terk eder, onun için kendini daha güvende hisseder."


AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler