YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Geçişler durduruldu
Türkiye'ye geçmek isteyen Suriyeliler sınırda durduruldu.
Geçişler durduruldu
09 Kasım 2012 / 17:00 Güncelleme: 09 Kasım 2012 / 17:08

Kızıltepe ilçesine bağlı Şenyurt beldesine geçmek için sınıra gelen yaklaşık 200 kişilik gruptan sadece Suriye'de yaşayan Türk vatandaşları ve pasaportu olanlar geçebildi.

Şenyurt beldesindeki sınır hattına gelen yaklaşık 200 kişilik gruptan bazı kişiler Türkiye tarafına alındı. Bu kişilerin Suriye'de yaşayan Türk vatandaşları ve pasaportu olanlar olduğu öğrenildi. Öte yandan kalabalığın artması üzerine jandarma havaya tek el ateş açarak kalabalığı dağıttı. Çıkan arbedede ölen ya da yaralanan olmadı.

Mardin Vali Vekili Müfit Gültekin, sınıra Kızılay ekibi ile gelerek durum tespiti yaptı.

Gültekin, burada yaptığı açıklamada, Suriye'deki çatışmadan dolayı Türkiye'ye geçmek isteyen Suriye vatandaşları için geldiklerini, durum tespiti yaptıklarını belirterek, şunları söyledi:

''Başbakanlık Afet Acil Durum Başkanlığı'nın talimatları doğrultusunda hareket edilecek. Şu anda sığınmacıları sınırın öbür tarafında tutma durumu söz konusu. Çünkü bütün kamplar doldu. Mecbur kalınmadığı müddetçe sınırın öbür tarafında tutacağız. İlk alınan 85 kişi var. Onları kamplara gönderdik. Bu saatten sonra herhalde alınmayacak. Şu an çok ciddi bir problem yok. Derbisiye'de bir çatışma yok. Sadece güvenlik endişesiyle insanlar buraya geldi. Olası bir durumda sınırın öbür tarafına Kızılay vasıtasıyla insani yardım yapılacak. Türk vatandaşı değilse sınırın öbür tarafında yardımlarımızı yapacağız. Şu anda buraya herkes evlerinden gidip geliyor. Şu anda sınırın öbür tarafında gelen 16 bin insan var. Kamplarda yer yok. Bu durumda şu anda yapılabilecek bir şey yok.''

Şenyurt'ta yaşayan Ahmet Şen, karşıda 3 akrabasının olduğunu anlatarak, ''Akrabalarımız karşı tarafta. Buradan karşı tarafa meyve suyu ve yiyecek ikram ettiler. Çok acıklı. Çatışma sesleri de geliyor. Bölük komutanı onlara yardımcı olmaya çalışıyor. Benim 3 akrabam var karşıda. Haseki'den gelmişler. Merakla bekliyoruz'' şeklinde konuştu.

Osman Kalan ise ''Akrabalarımız da Esed'in zulmünden kaçıyor. Çocuklar, bebekler var. Hepsi perişan, yaralı olan da var. Bizim devletimizden ricamız var. Kapı açılsın buradaki vatandaşlar da girsin'' dedi. aa

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler