YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Geçiş sürecini destekliyoruz
Başbakan Erdoğan Libya ile ilgili açıklamalarda bulundu....
Geçiş sürecini destekliyoruz
25 Şubat 2012 / 17:18 Güncelleme: 25 Şubat 2012 / 21:09

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Mevcut takvime göre 4 ay sonra Libya'da Ulusal Kongre seçimlerinin yapılması planlanıyor. Libya'daki söz konusu seçimlerin zamanında, adil, şeffaf bir şekilde yapılacağına yürekten inanıyorum'' dedi.

Başbakan Erdoğan, Libya Başbakanı Abdurrahim El Kib ile baş başa görüşmesinin ardından gerçekleştirilen heyetler arası görüşmeden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında yaptığı konuşmada, ''Aziz kardeşim'' diye hitap ettiği El Kib ve heyetine ''Ülkemize hoş geldiniz'' diye seslendi.

Gerek El Kib ile ikili görüşmenin, gerekse heyetler arası çalışma yemeğinin kardeşane bir hava içerisinde, iki ülkenin gerek sorunlarını değerlendirme, gerekse iki ülke bakanlarının yaptıkları çalışmaların değerlendirilmesi noktasında çok faydalı olduğunu belirten Erdoğan, görüşmelerin, ilişkilerin ele alınması konusunda iyi bir fırsat olduğunu söyledi.

Erdoğan, El Kib'in 31 Ekim 2011'de göreve atandığını hatırlatarak, ''Kendileri göreve atanmasından sonra ilk ikili ziyaretini ülkemizi ziyaret suretiyle gerçekleştireceğini söylemişti ve bu ziyaret de bu şekilde gerçekleşmiş oldu. Bundan dolayı şahsım ve milletim adına kendilerine teşekkür ediyorum'' diye konuştu.


-Ziyaretin önemi-


Bu ziyaretin, yeni Libya'nın, Libya'daki yeni yönetimin Türkiye'ye atfettiği önemi ve değeri göstermesi bakamından da farklılık arz ettiğini vurgulayan Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''16 Eylül 2011'de Libya'yı ziyaretim sırasında kardeş Libya halkını özgürlük, adalet ve demokrasi adına verdikleri mücadeleden dolayı tebrik etmiştim. Geçtiğimiz 17 Şubat tarihinde devrimin birinci yıl dönümünü gurur ve coşkuyla idrak etmiş olan Libya halkını, sayın Başbakan'ın şahsında bugünkü birlikteliğimiz vesilesiyle bir kez daha gönülden kutluyor, milletimizin kardeş Libya halkına selam ve sevgilerini iletiyorum. El Kib başkanlığında 24 Kasım 2011'de göreve başlamış geçiş hükümeti, Ulusal Geçiş Konseyi Başkanı sayın Mustafa Abdülcelil ile uyum içinde Libya'da iç barış, huzur, istikrar ve de anayasal demokrasinin tesisi için samimiyetle bir gayretin içerisindeler. Mevcut takvime göre 4 ay sonra, yani 2012'nin Haziran ayının ikinci yarısında Libya'da Ulusal Kongre seçimlerinin yapılması planlanıyor. Libya'daki söz konusu seçimlerin zamanında, adil, şeffaf bir şekilde yapılacağına yürekten inanıyorum. Türkiye olarak bizler, Libya'daki bu geçiş sürecini bugüne kadar samimiyetle destekledik, bundan sonra da tüm imkanlarımızla desteklemeye devam edeceğiz. Farklı alanlardaki tecrübelerimizi Libya ile paylaşmaktan mutluluk duyacağız. Deneyimlerimizi, tecrübelerimizi Libya ile paylaşmaktan her zaman mutluluk duyacağız. Kardeş Libya halkı ile tarih boyunca olduğu gibi gelecekte de dayanışma içinde olacağız. Libya'da geçiş sürecinin başarı ile tamamlanması, ülkedeki güvenliğin tesis edilmesiyle doğru orantılıdır. İnanıyorum ki Libya yönetimi de bundan asla taviz vermeyecektir. Bu çerçevede ülkedeki güvenlik birimlerinin yeniden yapılanması ve milis güçlerinin dağıtılması özellikle önem arz ediyor. Libya'da iç güvenliğin tesis edilmesi için Türkiye olarak bizler gerek eğitim, gerek malzeme yardımı sağlanması hususunda bir dizi adım atıyor, çeşitli girişimlerde bulunuyoruz. Nitekim ocak ayında da bu konuyla ilgili bir ekibimiz Libya'ya gitti. Libya güvenlik güçlerinin ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla bizden istenen ne olursa bundan sonraki süreçte de kendilerine yardımcı olmaya gayret edeceğiz.''

YENİ BİR SÜRECİ BAŞLATALIM

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Yüksek düzeyli stratejik işbirliği anlaşmasını imzalamak suretiyle İnşallah Türkiye-Libya arasında bir yeni süreci başlatalım istiyoruz'' dedi.

Başbakan Erdoğan, Libya Başbakanı Abdurrahim El Kib ile baş başa görüşmesinin ardından gerçekleştirilen heyetler arası görüşmeden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında yaptığı konuşmada, özellikle Misrata'da bir fizyoterapi hastanesi kurulması sözleri olduğunu anımsatarak, bunu yapacaklarını, bu sözlerinin takipçisi olduklarını, arsa ve proje konusunda Libya makamları ile görüşmelerinin sürdüğünü söyledi.

Yine 22 Türk şirketinin bilabedel üstlendiği söz konusu bazı kamu binalarının yapımı meselesi olduğunu ifade eden Erdoğan, ''Burada da çalışmalar şu anda devam ediyor. Kısa bir zaman içerisinde bunların inşallah bittiğini göreceğiz ve bunları bitirerek Libyalı kardeşlerimize teslim edeceğiz'' dedi.

Başbakan Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Sevindiğim bir konu da şu; Türk Hava Yolları Trablus'a haftada 11, Bingazi'ye haftada 10, Misrata'ya da 7 sefer düzenliyor. Yani 28 sefer Libya'ya düzenleniyor. Şimdi yeni bir teklifimiz var, bu yeni teklifte bu 3 vilayete 42 sefer düzenlenecek. Onun için Libya tarafından inşallah cevabı bekliyoruz. Bunun artırılması tabii ki aramızdaki bağları çok daha kuvvetlendirecektir.

Özellikle de değerli kardeşimle bunları da konuştuk, o da şu; turizm noktasında önemli bir adım atabiliriz. Bu önemli adımla da halklarımızın kaynaşması çok daha farklı bir şekilde hızla sağlanabilir. Bu konuyla ilgili paket turizmi oluşturabiliriz ve paket turizminin oluşmasıyla birlikte de gerçekten Kuzey Afrika'ya seyahatler Türkiye'den başladığı zaman, bir baştan çıkıp bir diğer başa bu seyahatleri yapmak suretiyle Tunus, Mısır, Libya, Cezayir, Fas, tüm buraları gezme imkanını da inanıyorum ki vatandaşlarım bulmuş olurlar.''

Kardeş belediyeler anlayışı

Ulaşım imkanlarının yanında altyapı-üstyapı çalışmalarında, özellikle kentsel dönüşüm değişimde, tüm bunların yanında yine belediyelerle ilgili ''kardeş belediyeler'' anlayışını pekiştirebileceklerini, oluşturabileceklerini konuştuklarını söyleyen Erdoğan, ''Kendilerinin Libya'da bir çalıştay teklifi var. Bu çalıştay teklifiyle ilgili hazırlıkları inşallah Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı olan Belediye Başkanımız Kadir beye bildireceğiz ve en kısa zamanda Libya'da böyle bir çalıştayın yapılmasını da sağlamış olacağız. Bu aynı şekilde bir belediyecilik bakışını da getirmiş olacaktır. Buna göre adımların atılması her yönüyle sağlanmış olacaktır'' dedi.

Önümüzdeki dönemde enerji alanında Libya ile işbirliğini geliştirmeyi hedeflediklerini vurgulayan Erdoğan, sağlık, tarım alanlarında yine aynı şekilde işbirliğinin geliştirilmesine özel önem atfettiklerini belirtti.

Erdoğan, ''Hepsinden öte, yüksek düzeyli stratejik işbirliği anlaşmasını imzalamak suretiyle de inşallah Türkiye-Libya arasında bir yeni süreci başlatalım istiyoruz ve tüm bakan arkadaşlarımız sürekli bu ilişkileri diri tutsunlar ve Dışişleri Bakanlığımızın sekreteryasında yine aynı şeklide Libya tarafında da Dışişleri Bakanlığının sekreteryasında bu süreç işletilsin ve böylece Libya-Türkiye arasındaki bu ilişkilere dinamik bir yapıyı kazandıralım diyoruz''  şeklinde konuştu.

Başbakan Erdoğan, konuşmasını şöyle tamamladı:

''Türkiye'nin tarihinde, aziz milletimizin gönlünde Libya müstesna bir yere sahip. Bingazi, Sirte, Misrata, Trablus gibi şehirler adeta kendi şehirlerimiz kadar, İstanbul, İzmir, Ankara kadar tanıdığımız, bildiğimiz, derin muhabbet duyduğumuz şehirler. Türkiye ile Libya'nın ortak tarihleri asla ve asla çıkar ilişkileri üzerine kurulmamıştır. Aramızda köklü tarihimizden gelen kardeşlik bağları ve güçlü bir dayanışma var. Bizler ortak bir kültürü, müşterek bir tarihi paylaşıyoruz. Bunun bize yüklemiş olduğu sorumluluk noktasından da hareket ediyoruz.

Özellikle ortak tarih ve kültürümüzden güç alan işbirliğimiz önümüzdeki dönemde artarak devam edecektir. Ben de bu duygu düşüncelerle Özellikle Abdurrahim El Kib kardeşime, bu geçiş hükümetinin sorumluluğunu üstlenmiş olması noktasında hem kendilerini tebrik ediyorum, heyetini tebrik ediyorum ve başarılarının artarak devamını diliyorum.'' (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler