YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gecikme 'askerlikten soğutma' suçu
Hukukçular Derneği Başkanı Cahit Özkan, ihanet soruşturmasını üç yıldır bekletenlerin 'halkı askerlikten soğutma' suçu işlediğini söyledi.
Gecikme 'askerlikten soğutma' suçu
28 Temmuz 2010 / 07:44 Güncelleme: 28 Temmuz 2010 / 07:49

Heron skandalının yankıları sürüyor. Genelkurmay’ ın soruşturmayı 3 yıldır sonuçlandıramamasına Hukukçular Derneği’nden çarpıcı bir uyarı geldi. Dernek başkanı Cahit Özkan, Genelkurmay’ ın ‘Heronlar’ın düşürülmesini’ isteyen subayların ihanet görüşmesine ilişkin beyanlarının, ‘askerlikten soğutma’ suçu olduğunu söyledi.

GÜVENİ SARSIYOR

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) olayla ilgili 3 yıldır bir sonuca varamadığını açıkladığını hatırlatan Özkan, “Bu beyanat kamuoyunda askerlik hizmetine karşı ciddi bir güvensizlik oluşturuyor. Bu kadar vahim bir ihanet hakkında 3 yıl süren sonuçsuz prosedürler, hiçbir hukuki ve askeri mantıkla izah edilemez” dedi.

ÇOCUKLARINI GÖNDERMEZLER

TCK’nın 318. maddesine atıfta bulunan Özkan, şöyle devam etti: “Bu maddede ‘halkı, askerlik hizmetinden soğutacak etkinlikte teşvik veya telkinde bulunanlar veya propaganda yapanlar’ ifadesi var dır. ‘Halkı askerlik hizmetinden soğutacak teşvik ve telkin’ suçun bir unsurudur. Genelkurmay tarafından yapılan basın açıklaması, kamuoyunda ‘gençlerin askerlik hizmetini severek yerine getirmelerini vatandaşların da çocuklarını gönül huzuru içerisinde askere göndermelerini imkansızlaştıran’ bir etki oluşturmuştur.”

SİVİL YARGI TAKİP ETMELİ

Özkan, vatandaşların, ‘buna benzer ihanetlerle hayatını kaybedecek’ korkusu ile çocuğunu askere göndermek istemeyeceğine dikkat çekti. Bazı gençlerin ise askerlikten kaçmasına neden olabileceğini savundu. Özkan, “Silahlı kuvvetler kendi görev ve sorumluluğunu acilen gözden geçirmelidir” şeklinde konuştu. Özkan, askeri yar gının 3 yıldır esasa gire mediği davaya sivil yar gının bakması gerektiğini sözlerine ekledi.

AK PARTİLİ VEKİL: YAŞ'TA HEPSİ İHRAÇ EDİLSİN

Bugün'ün ortaya çıkardığı 'ihanet konuşmalarıyla' ilgili AK Parti Aksaray Milletvekili Ali Rıza Alaboyun'dan çarpıcı bir teklif geldi. NATO Parlamenterler Asamblesi Türk Grubu üyesi Alaboyun, "Haklarında ciddi iddialar bulunan TSK personelinin YAŞ kararıyla ordudan ihraç edilmesi gerekir." dedi. Alaboyun, TSK'nın bu olaya en üst düzeyde duyarlılık göstermesini istedi. Sadece inançlarından dolayı insanların TSK'dan atıldığını hatırlatan Alaboyun, şöyle devam etti:

"Bölücü faaliyetlerde bulunduğu iddia edilen subayların neden korunduğunu millet merak ediyor. Bu kişiler için çok acil karar verilmesi gerekiyor. Mahkeme süreci beklenmeden YAŞ kararı ile ilişikleri kesilmeli. Telefon kayıtları her şeyi ortaya koyuyor. Mahkeme sürecinin beklenmesi ve bu sürecin uzaması millet tarafından oyalama ve unutturma taktiği olarak algılanmaktadır." (Bugün)
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler