YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Gece görüşülsün dediler"
"Gece görüşülsün dediler"
01 Şubat 2010 09:21
Adalet Bakanı Sadullah Ergin, askerin sivil mahkemelerde yagılanmasına ilşkin yasanın gece görüşülmesini bizaat muhalefetin istediğini açıkladı

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, askerin sivil mahkemelerde yargılanmasına ilişkin yasa değişikliğinin kabul edildiği gece Meclis Genel Kurulu'nda yaşanan trafiği ilk kez anlattı.

Muhalefetin 'uyutulduk, kandırıldık' dediği düzenlemenin mutabakatla geçtiğini hatırlatan Ergin, bunun sebebini şöyle açıklıyor: "Çünkü yasanın gece görüşülmesini bizzat muhalefet partileri talep etti." Adalet Bakanı Ergin, muhalefetin sıkça kullandığı "gece yarısı darbesi" sözlerine ise karşı çıkıyor: "Bu tip değerlendirmelere çok üzülüyorum. Çünkü milletvekillerimiz, partilerimiz kendi hukukçularıyla, yöneticileriyle karşılıklı önergeleri üzerinde çalışıldı ve birkaç saat üzerinde duruldu."

Haziran ayında kabul edilen ve geçtiğimiz günlerde Anayasa Mahkemesi'nin iptal ettiği 'askere sivil yargı' yolunu açan yasayla ilgili tartışmalar bitmek bilmiyor. Yasanın Meclis'te görüşülmesi sırasında iktidara destek veren muhalefet partileri, bir gün sonra tavır değiştirmişlerdi. Muhalefete tavır değiştiren gelişmenin altında 2 subayın Meclis'e yaptığı ziyaretin etkili olduğu öne sürülmüştü. AB kapsamında gerçekleştirilen düzenlemenin mimarı olan Adalet Bakanı Sadullah Ergin, tartışması halen süren yasanın görüşüldüğü 'o gece' neler yaşandığını şöyle anlattı: "Parlamento kapanmadan yasanın geçmesi gerektiğini ifade etmek üzere ben o tarihte hem Milliyetçi Hareket Partisi grup başkan vekiliyle hem de Cumhuriyet Halk Partisi grup başkan vekiliyle bir görüşme yaptım. Bu zarureti aktardım kendilerine ve bunun Parlamento kapatılmadan görüşülmesi talebini ilettim. Sağ olsunlar, yardımcı olabileceklerini ifade ettiler. Ancak günlerden yanılmıyorsam perşembeydi ve gündem de yoğun idi. Cuma günü Parlamento'nun çalışması önerisine sıcak bakılmadı. Salıya kalmasını önerdi arkadaşlardan bir tanesi. Salı günü de bir diğer partimiz dedi ki; biz milletvekillerimizi o gün getiremeyebiliriz; Meclis tatile girecek. Bu gece gündemin sonuna bunu ilave edelim diye bizzat muhalefet kendisi teklif etti. Yani gece görüşülmesini özellikle biz talep etmedik." Ergin, muhalefetle uzlaşarak yasama faaliyetinin yapıldığını vurguladı. "Hatta ertesi gün bu düzenlemenin Türkiye'nin hayrına bir düzenleme olduğunu, iyi bir iş yapıldığını söylediler." diyen Adalet Bakanı, oturumda maddeler üzerinde kimsenin söz almadığını ve büyük ölçüde mutabakat içinde düzenlemelerin geçtiğini aktardı.

Muhalefetin 'uyutulduk, kandırıldık' sözlerine çok üzüldüğünü ifade eden Ergin, "Milletvekillerimiz, partilerimiz kendi hukukçularıyla, kendi yöneticileriyle bu önergelerin karşılıklı üzerinde çalışıldı ve birkaç saat üzerinde duruldu." şeklinde konuştu. En çok 250'nci maddenin tartışıldığını anlatan Adalet Bakanı, sözlerini şöyle sürdürüyor: "Hali-dahil' ifadelerinin değiştirilmesi olayı çok tartışıldı. O önergemizin gerekçesi 9 satırdır. O, 9 satırda da yazılabilecek en açık şekilde gerekçe yazılmıştır. Eğer bizim bir kötü niyetimiz olsaydı, gerekçeyi uzun tutar, içinde gizlerdik yazacağımızı. Ama çok net, "Bu düzenlemenin amacının 250. madde kapsamındaki fiilleri işleyen askerî personelin sivil mahkemelerde yargılanma amacıyla bu önerge getirilmiştir." gibi bir cümle var. Çok net, hiçbir saklama, gizleme arzusu da yok. Önergemizin gerekçesine bakılır ise yazılabilecek en açık metnin, olunabilecek en dürüst şekilde orada yer aldığı görülecektir." Anayasa Mahkemesi'nin iptale ilişkin gerekçeleri ortaya çıktıktan sonra nelerin yapılabileceğinin anlaşılacağını söyleyen Ergin, Türkiye'nin bu problemi aşması gerektiğini vurguladı. Askere sivil yargı düzenlemesini, Türkiye'nin yüklenmiş olduğu yükümlülükleri yerine getirme faaliyeti olarak tanımlayan Bakan Ergin, çalışmanın hiç kimseyi hedefe alarak gerçekleştirilmediğini de sözlerine ekledi.

Zaman

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler