YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
GDO analizinden ilk sonuçlar
Tarım Bakanlığı’nın yaptığı GDO içeren ürün denetimlerinde ilk sonuçlar alındı. Analizlerde, "izin verilenlerin dışında" genetiği değiştirilmiş organizma içeren ürünlere de rastlandı.
GDO analizinden ilk sonuçlar
11 Kasım 2009 / 18:10 Güncelleme: 11 Kasım 2009 / 18:14

Genetiği Değiştirilmiş Ürünlerin (GDO) ithalat, kontrol ve denetimiyle ilgili yönetmeliğin 26 Ekim'de yürürlüğe girmesinin hemen ardından gümrüklerde denetimlere de başlandı.

Limanlar ve karayolu gümrüklerinde beyan edilen ürünlerden ilk etapta alınan 100'ün üstündeki numune, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın Adana, Ankara ve Bursa'daki laboratuarlarında incelemeye alındı.

İlk numunelerden 20'ye yakınının sonuçları da alındı. 13 ürünün numunesinden negatif sonuç çıktı. Bu ürünlerin, yönetmelikle izin verilen nitelik ve ölçüde genetiği değiştirilmiş organizma içerdiği belirlendi ve Türkiye'ye girişine izin verildi.

Analiz sonuçları, ürün bazında açıklanmıyor. Ancak GDO miktarı, limitin altında çıkan numunelerin pirinç ve kırmızı mercimek ağırlıklı olduğu belirtiliyor. Tüm Gıda Dış Ticaret Derneği'nden edinilen bilgiye göre, muz da testten temiz çıktı.

Denetime alınacak 27 ürünlük liste üstünde değerlendirmenin de sürdüğü vurgulanıyor. Listeyi daraltmak, bazı ürünleri denetimden çıkarmak gibi bir karar henüz yok.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler