YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Gazze'ye sokmayacağız'
Gazze’ye yardım taşıyan Mavi Marmara ve Avrupa ülkelerinden gelen 9 geminin yarın Filistin açıklarına ulaşması bekleniyor.
'Gazze'ye sokmayacağız'
28 Mayıs 2010 / 07:27 Güncelleme: 28 Mayıs 2010 / 07:28

İsrail, karasularına girmeleri halinde gemilere müdahale edeceğini açıkladı, basın gerekirse güç kullanılabileceğini yazdı.

İsrail, günlerdir tartıştığı Gazze’ye yardım taşıyan gemileri, gerekirse güç kullanarak durdurmaya ve gemideki eylemcileri tutuklayarak ülkelerine geri göndermeye hazırlanıyor.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Yigal Palmor, gemilerin İsrail karasularına girmesi halinde İsralli denizcilerin müdahale edeceğini, gemilerin Aşdod’a çekileceğini açıkladı. Eylemcilerin, sınırdışı edilmek üzere İsrail Göçmen Polisi’ne teslim edileceğini belirtti.

İsrail basını da “Yediler” olarak adlandırılan İsrail dar kabinesinin, gerekirse güç kullanmaya izin verdiğini öne sürdü. Buna göre kabinede, konuyla ilgili karşıt görüşler yüzünden tartışma da patlak verdi. Kabine Sekreteri Zvi Hauser, toplantıda aksi yönde görüş belirterek gemilerin Gazze’ye ulaşmasına izin verilmesi önerisinde bulundu.

Ordu ve donanma hazır

İsrail ordusundan bir yetkili, “İsrail savunma güçleri ve donanması, hükümetin verdiği talimat doğrultusunda Gazze kıyısına ulaşılmasını engellemeye hazır” dedi. Yetkili, İsrail güçlerinin söz konusu gemileri limana çekmeden önce, taşınan yüklerde terör malzemesi ve patlayıcı olmadığını kesinleştireceklerini vurguladı. İsrail’i tanımayan Hamas’ın seçimleri kazanarak Gazze’de kontrolü ele aldığı 2007 yılında Tel Aviv Yönetimi ve Mısır bu bölgeyle olan sınırlarını kapattı. Hamas, İsrail’i kabul etmek istemiyor. Bu nedenle yaklaşık 1,5 milyon insanın yaşadığı Gazze’de ilaç, gıda ve içecek su temini ciddi bir sorun haline geldi.

9 gemi yolda

Gazze’ye yol alan ve “Özgürlük Filosu” olarak adlandırılan konvoyda Türkiye’den 3, İngiltere’den 2, İrlanda, Cezayir, Kuveyt ve Yunanistan’dan birer olmak üzere toplam 9 gemi bulunuyor. İHH İnsani Yardım Vakfı’nın Mavi Marmara gemisinin bugün Kıbrıs açıklarında diğer yardım gemilere katılması, yarın da Gazze açıklarına ulaşması bekleniyor.

Ankara: Bölgede yeni gerilim istemiyoruz

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Burak Özügergin, Gazze’ye yapılan yardım teşebbüsü insani yardım faaliyeti olarak algılandığı takdirde, istenmeyen sorunların önlenebileceğini düşündüklerini söyledi.

Özügergin, düzenlediği basın toplantısında, sorunlara sadece güvenlik ve istikrar zaviyesinden değil, insan hakları açısından da baktığını belirterek, Gazze’de senelerdir süregelen sorunun bir an önce çözülmesi için devamlı olarak telkinde bulunulduğunu anımsattı. Bölgede ihtiyaç duyulan yardım malzemesine geçiş izni verilmesi sadece Gazze’de değil, Ortadoğu sorununun çözümü için de olumlu bir adım olacağını söyleyen Özügergin, şöyle devam etti:

“Biz bölgede yeni bir gerilim istemiyoruz. Bu yapılan yardım teşebbüsü de insani yardım faaliyeti olarak algılandığı takdirde, istenmeyen sorunların önlenebileceğini düşünüyoruz. Bu, ne bizim ne başka devletlerin organize ettiği bir faaliyet. Gazze insanının ihtiyacına karşılık vermek için artık zamanın geldiğini düşünüyoruz. İsrail tarafının da olaya böyle yaklaşmasının yararlı olduğunu kendilerine söyledik.”

İsrail’in Ankara Buyükelçisi Gaby Levy, Gazze’ye yardım götürme amacıyla yola çıkan geminin amacının siyasi olduğunu iddia etti.

Bilgi notu

1995 İsrail-Filistin geçici barış anlaşmasına göre 32 km’lik Gazze sahilinin denetimi İsrail’de bulunuyor. Bu nedenle İsrail’in onayı olmadan Gazze’ye girmeye çalışmak ihlal anlamına geliyor. (Bugün)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler