YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gazi'de kopya skandalı
Gazi Üniversitesi Uzaktan Eğitim Meslek Yüksekokulu'nda öğrenim gören birçok öğrencinin ara sınavları kopya çekildiği iddiasıyla iptal edildi.
Gazi'de kopya skandalı
18 Mayıs 2011 / 17:30 Güncelleme: 18 Mayıs 2011 / 17:33

Gazi Üniversitesi (GÜ) Uzaktan Eğitim Meslek Yüksekokulu'nda öğrenim gören birçok öğrencinin ara sınavı, yüksekokul yönetimince ''kopya çekildiğinin belirlendiği'' gerekçesiyle iptal edildi.

GÜ Uzaktan Eğitim Meslek Yüksekokulu 2010-2011 dönemi ara sınavları 19 Nisan-25 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirildi. Öğrenciler, sınav tarihleri süresinde okulun internet sitesinde yer alan ''Öğrenme Yönetim Sistemi'' üzerinden istedikleri dersin sınavına istedikleri zaman girerek soruları yanıtladı. Öğrencilerin sınavına girdikleri dersin başarı puanı, sınav bitiminin hemen ardından hesaplanarak öğrencilere bildirildi.

Edinilen bilgiye göre, ara sınavların tamamlanmasının ardından her öğrenciye yüksekokul yönetimince ''Öğrenme Yönetim Sistemi'' üzerinden yazı gönderildi.

Bütün öğrencilere bilgi amaçlı gönderilen yazıda, ''2010-2011 bahar dönemi ara sınavlarında yönetim kurulumuz tarafından alınan karar ve yapılan incelemeler sonucunda kopya çektiği belirlenen öğrencilerin sınavları iptal edilmiştir ve haklarında herhangi bir resmi işlem (soruşturma) başlatılmamıştır'' denildi.

Bu duruma itirazların resmi olarak yazılı dilekçe ile soruşturma komisyonuna yapılması gerektiği belirtilerek, verilecek dilekçe ekine soruşturma komisyonuna sunulmak üzere savunmanın da eklenmesi gerektiği ifade edildi.

Yazıda şunlar kaydedildi:

''İtiraz eden öğrencilerin tüm sınav logları incelenecek, resmi işlem başlatılacaktır. İnceleme sonucunda karar, ilgili yönetmelik ve yönetim kurulu kararı doğrultusunda komisyon raporu ile verilecektir. Faks, e-posta ve telefon ile yapılacak itiraz geçersizdir. Durumun ciddiyeti ve resmiyeti açısından itirazın öğrenci tarafından şahsen okula yazılı olarak yapılması gerekmektedir. Resmi süreç başlayacağından yapılan yazılı başvuru ekine savunmanın da eklenmesi gerekmektedir.

Bu duyuru, konu ile ilgili yapılan son genel açıklama olup bundan sonra ki süreç yapılan itirazlar doğrultusunda bireysel olarak işleyecektir.''


-''SORULARIN CEVAPLARI PAYLAŞILMIŞ''-


Konuya ilişkin açıklamada bulunan GÜ Rektörü Prof. Dr. Rıza Ayhan, bazı öğrencilerin soruların cevaplarını ele geçirerek, sosyal paylaşım sitelerinde birbirlerine gönderdiklerinin belirlendiğini ifade ederek, sistemin bunu tespit edebildiğini ve çok sayıda öğrencinin bu şekilde kopya çektiğinin belirlendiğini söyledi.

Ayhan, bu öğrencilerin kopya çekilen ders notlarının sıfır olarak sisteme girildiğini kaydetti. Rektör Ayhan, sistemin güvenliği için, kopya çekilip çekilmediğinin tespit edilmesinin gerekli olduğunu söyledi.

Ara sınavların çeşitli illerden kayıtlı öğrenci olması nedeniyle internet ortamında gerçekleştiğini, bunun öğrencileri kolaylık sağlamak amacıyla yapıldığını anlatan Ayhan, final sınavının ise belli bir merkezde toplu olarak gerçekleştiğini belirtti.

Ara sınavın, yıl sonu başarı notunu yüzde 30 etkilediğini ifade eden Ayhan, okulda yaklaşık 5 bin öğrencinin eğitim gördüğünü belirtti. AA

gazi mi türkiye ye yakışmıyor bu isim
 // cumhur sezer
öyle bir sınav yapıyorlarki rezil bir sınav...
18 Mayıs 2011 17:45
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler