YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gaziantep bombacıları hakim karşısında
Gaziantep bombacıları hakim karşısında
11 Eylül 2013 15:52
Gaziantep'te 4’ü çocuk 11 kişinin ölmesi, 70 kişinin de yaralanmasına neden olduğu iddia edilen 1’i firarda 7’si tutuklu 12 sanığın yargılanmasına Adana’da başlandı.

Gaziantep’in Şehitkamil ilçesinde bomba yüklü aracın patlatılması sonucu 4’ü çocuk 11 kişinin ölmesi, 70 kişinin de yaralanmasına neden olduğu iddia edilen 1’i firarda 7’si tutuklu 12 sanığın yargılanmasına Adana’da başlandı.

Şehitkamil ilçesinde 20 Ağustos 2012’de bomba yüklü aracın patlatılması sonucu Onur Fikret Aker (22), Almine Melisa Aker (2), Duygu Aker (22), Davut Azak (32), Sena Büyükkonuk (13), Sevgi Gülperi İnanç (12), Süleyman Alkan (4), Safi Canbaş (49), İsmail Daler (31), Yaşar Bayram (53) ve Fatma Erdem (47 ) öldü. 70 kişi de yaralandı.

25 araç yanarak kül oldu. 153 ev ve işyeri ise zarar gördü.Yapılan operasyonlarda bombalı eylemi planlayan PKK’nın Amanos kırsalındaki özel kuvvetler elemanı olarak görev yapan ’Firaz’ kod adlı Murat Filiz kaçarken, saldırıyı birlikte planladıkları saptanan ağabeyleri doktor Rüstem Filiz (29), kurs eğitmeni Hurşit Filiz (31) ile çekiciyi kullanan Mustafa Çetiner, Mahmut Halman (55), Yusuf Aktoprak (30), Barış Tutuş (28), Yusuf Orçu (21), K.K. (33), H.H. (45), M.A.(42) ve Haydar Yılmaz (34) yakalandı. Bombalı saldırının zanlıları hakkında Adana 10’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın ilk duruşması yapıldı. Duruşmaya haklarında 82’şer kez ağırlaştırılmış müebbet ve 912’şer yıl hapis cezası istenen tutuklu sanıklar çekicinin şoförü Çetiner, Mahmut Halaman, Rüstem ve Hurşit Filiz kardeşler ile birlikte Aktoprak, Tutuş ve Orçu ile tutuksuz sanıklar K.K., H.H. ve M.A. katıldı.

Olayı anlattı, 'Suçsuzum' dedi

Bomba yüklü aracı çekiciyle Siverek’ten Gaziantep’e götürüp bıraktığı iddia edilen şoför Çetiner, suçlamaları kabul etmedi. Arızalı aracın yanına gittiğinde başında şapkası olan siyah giyimli bir şahısla karşılaştığını belirten Çetiner, bomba yüklü aracın patlatılmasını şöyle anlattı:

"Bir süre sonra yanımıza patronum olan Murat da geldi. Arızalı aracı patronum Murat ile birlikte çekiciye yükledik, çekicide sabitlemeyi sağlayan halat bulunmadığından dolayı aracı sabitleme ihtiyacı duymadık. 200 TL karşılığında aracı Şanlıurfa merkezine götürecektim, Siverek’den sonra Hilvan ilçesine yaklaştığımızda yanımdaki ismini bilmediğim şahıs bana ailesinin Osmaniye’de olduğunu, Gaziantep ilinde de akrabaları bulunduğunu söyleyerek aracı Gaziantep’e götürmek istediğini söyledi.

Ben bu durumu işverenim olan Murat’a aktardım, onayını aldıktan sonra Gaziantep’e doğru yola çıktık. Gaziantep turnikelerinden geçtiğimiz esnada henüz hava kararmamıştı, ben yolu bilmediğim için yanımdaki ismini bilmediğim şahıs bana yolu tarif etti. Ben çekici şoförü olarak nereye aracı götürmem istenirse oraya götürürüm aracı götürdüğüm yerde park yasağı olabileceğini hatırlattım. Kendisi de bana ’yasak değil, buraya park ediyoruz’ dedi. Aracı yaklaşık 2-2,5 dakika içerisinde çekiciden indirdim. Bu esnada yanımdaki şahıs aşağıda beni bekledi. Aracı indirdikten sonra şahsın yanına giderek yolu bilmediğimi söyleyerek tarif etmesini istedim, tarif etti. Aracımla uzaklaştım, bir süre sonra bir patlama sesi duydum, doğalgaz veya tüp patlayabileceğini düşündüm. Daha sonra işimin bittiğini haber vermek için patronum Murat’ı aradım, ben ismini bilmediğim şahısla yaklaşık 2 saat kadar yolculuk yaptım, şüphelinin rahatsız edici bir davranışına şahit olmadım, suçsuzum, beraatımı isterim."

"Olayla ilgim yok"

Mahkeme heyeti, dava dosyasındaki bombacı Filiz’e ait fotoğrafları Çetiner’e gösterip teşhis yapmasını istedi. Çetiner, fotoğraflara baktıktan sonra, "Bana gösterilen resimlerdekilerin çekicide yanımda bulunan kişi olup olmadığını teşhis edemiyorum. Poliste de teşhis edemiyordum. Kimsenin günahını almak istemiyorum. Yanımdaki kişiyi teşhis edemiyorum. Olayla ilgim yok” dedi.

Arızalı süsü verilen bombalı araç için tamirci çağırdığı iddia edilen sanıklardan Okul müdür yardımcısı Mahmut Halaman, ailesi ile birlikte Mersin’e giderken, kendisinden yardım isteyen kişiye tanıdığı tamirci Kenan S.’yi çağırıp, oradan ayrıldığını söyledi. Halaman da, aracın sahibini kesin olarak teşhis edemediğini belirtti. Olay günü doktor ağabeyi Rüstem ve arkadaşları ile Diyarbakır’dan Mersin’e gezme amaçlı gittiklerini söyleyen öğretmen Hurşit Filiz ise “Kardeşim Murat ile 2006’dan bu yana görüşmedik. Patlama ile ilgimiz yok”dedi.

Patlamanın olduğu gün Mersin’e tatil amaçlı gittiklerini belirten Murat Filiz’in doktor kardeşi Rüstem Filiz ile diğer sanıklar iddiaları yalanladı. Sanık avukatları, bombalı aracı Murat Filiz’in yaptığına dair kesin kanıt bulunmadığını iddia edip müvekkillerin de suçsuz olduğunu iddia ederek tahliye talebinde bulundu. Mahkeme tahliye taleplerini reddetti.

Duruşma, bombacı Filiz’in yakalanması için yeniden yakalama kararı çıkartılırken, yol güzergahındaki MOBESE kamera görüntüleri ile otoyol giriş çıkış saatlerinin istenmesi için ertelendi.

İddianamede 34 JNU 86 sahte plakalı aracın patlatılmasında organik yapılı, patlama enerjisi yüksek kuvvetli patlayıcı RDX’in (Hekzogen) kullanıldığı, 170 ev ve işyeri zarar meydana geldiği, 25 aracın hasar gördüğü belirtildi. Olayı gerçekleştirilen firari Murat Filiz’in PKK’nın Amonos kırsalında özel kuvvetteler elamanı olarak faaliyet gösterdiğin altı çizildi.

İddianamede saldırı böyle anlatılmıştı

"PKK’nın özel kuvvetler elemanı Murat Filiz, bombalı saldırı için şüpheliler Mahmut Halman, H.H., ağabeyleri Hurşit ve Rüstem Filiz ile Yusuf Aktoprak, Barış Tutuş ve Yusuf Orçu ile plan yaptı. Murat Filiz, Sakarya’da çalınan ve PKK’ya Haydar Yılmaz aracılığıyla teslim edilen araca, Diyarbakır kırsalında bomba tertibatını yerleştirdi.

Olay günü şüpheliler Mahmut Halman ve H.H. aynı araçla aile görüntüsü vererek, Murat Filiz ise tek başına bomba yüklü araç ile yola çıktı. Şüpheliler Hurşit Filiz, Rüstem Filiz, Yusuf Aktoprak, Barış Tutuş ve Yusuf Orçu da öncü olarak Yusuf Aktoprak’a ait araç ile önde gitmeye başladı. Mahmut Halman ve H.H., Siverek İlçesinde Emoş Petrol İstasyonu’nda Murat Filiz’in gelişini bekledi. Bu arada aynı petrol istasyonunda diğer şüpheliler ile buluştular. Murat Filiz petrol istasyonunun hemen 100 metre ilerisinde aracın vites sistemini zorlayıp kırdı.

Mahmut Halman’ın önceden aralarında anlaştıkları üzere yolda kalmış bir araca yardım ediyormuş gibi Murat Filiz’in yanında durdu, bu aracın sorununu çözemeyeceğini bildiği için planın bir parçası olarak tamircilik yapan Kenan Sonbayram’ı çağırdı. Bu şahıs üzerinden çekici firma sahipleri ile irtibat kuruldu. Şüpheliler, asıl amaçları, bomba yüklü aracı bir çekici marifetiyle Gaziantep iline götürmek olduğu halde, eylemin ihbar edilmesi ihtimaline binaen Şanlıurfa’da sanayiye gideceklerini söylediler. Bu şekilde asıl hedefi gizlediler. Herhangi bir kontrol noktasında durdurulması halinde şüpheli Mustafa Çetiner’in Siverek ilçesinde tamirci ustasının baktığı ve çalıştıramadığı bir aracı bozuk halde servise getirdiğini söylemek üzere görevlendirildi.

Gaziantep iline girdikten sonra şüpheli Mustafa, olay yerine gelmeden Murat Filiz’in yönlendirmesi ile çekicinin üzerindeki aracın güvenlik halatlarının sabitleyicilerini açtı. Normalde 15-20 dakikada indirilebilecek aracı 1,5 dakika içinde Karakol Güvenlik Noktasının dikkatini çekmeden olay yerine indirdi. Çekici Mustafa’nın ayrılmasının ardından Murat Filiz, kısa bir süre sonra bombalı aracı patlattığı anlaşılmıştır."

 

İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler