YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gazi Osman Paşa'nın ölümünün 113. yılı
Gazi Osman Paşa'nın ölümünün 113. yılı
05 Nisan 2013 14:12
Plevne kahramanı Gazi Osman Paşa, 113'üncü ölüm yılında doğum yeri Tokat'ta törenle anıldı.

Gazi Osman Paşa Anıtı önünde düzenlenen törende, çelenk konulmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Tokat Belediye Başkan Vekili Ahmet Çetin, burada yaptığı konuşmada, Gazi Osman Paşa'yı ölümünün 113'üncü yılında andıklarını belirtti. Milli tarihi yönlendiren sayısız kahramanlar olduğunu ifade eden Çetin, şöyle devam etti:

''Bu kahramanların her biri yaşadığı dönemin bütün dokularına ve vatan coğrafyasının her sathında derin izler bırakan eşsiz şahsiyetlerdir. Kimi kahramanlar vardır bir anın şerefiyle bir ordunun zafer kazanmasına sebep olur. Kimi kahramanlar vardır bir milletin yeniden var olma mücadelesi vermesine sebep olur. Kimi kahramanlar da vardır yalnız yaşadığı dönemde değil, zamanın ve mekanın ayakta kaldığı sürece insanlığa rehber olur, adıyla şehirler kurulur, ülkeler devletler onunla anılır. Plevne kahramanı Gazi Osman Paşa, askerlik, adalet, devlet, hayat, şahsiyet ve kahramanlığıyla yalnız kendi milletinin değil, dost düşman bütün insanlığın takdirini kazanmış bir abide şahsiyettir. O'nun doğduğu şehre hizmet etmek bizim için en büyük şereftir. Bugün kabri başında ve İstanbul Fatih Camisi avlusunda da rahmetle anılan eşsiz komutanımızı bizlerde rahmetle anıyoruz.''

Tokat Jandarma Komutanlığı'ndan ikmal teğmen Hakan Akın ise Gazi Osman Paşa'nın askeri kişiliğini anlattı.

Gazi Osman Paşa konulu şiirlerin okunduğu törene, Tokat Vali Vekili Bülent Karacan, Garnizon Komutanı Vekili Albay Ünal Çaycı, Gaziosmanpaşa Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, Emniyet Müdürü Osman Balcı, askeri ve mülki erkan ile öğrenciler katıldı.

Plevne Kahramanı Gazi Osman Paşa

Tokat'ta 1833 yılında doğan Gazi Osman Paşa, Askeri Rüştiye, Askeri İdadi ve Mekteb-i Harbiye okullarını bitirerek, Osmanlı Devleti'nde çeşitli görevlerde bulundu. Paşa, 1877'deki Osmanlı-Rus Savaşı'nda büyük başarı gösterdi ve mareşalliğe yükseltildi.

Sırp yenilgisinden sonra Ruslar tekrar Osmanlı'ya savaş ilan edince Vidin ve Rahova'yı savunmakla görevlendirilen Osman Paşa, bunun üzerine Tuna'ya ilerleyerek, Plevne'yi ele geçirdi. Osman Paşa, Rus ve Romanyalı askerlerden oluşan büyük ordunun Plevne'yi kuşatması karşısında yaklaşık 5 ay süren ve tüm dünyanın askerlik uzmanlarını şaşırtan büyük bir savunma yaptı fakat savaşırken yaralandı ve esir düştü.

Rus Çarı 2. Aleksandır, bu büyük Türk askerine saygı gösterip kılıcını almadı. İstanbul'a dönünce de Sultan 2. Abdülhamid, Osman Paşa'ya ''Gazi'' unvanı ve kılıç hediye etti. 2. Abdülhamit döneminde siyasi görevlerde de bulunan Gazi Osman Paşa, 5 Nisan 1900 tarihinde vefat etti. Gazi Osman Paşa, vasiyeti üzerine Fatih Sultan Mehmet türbesi yanına gömüldü.

Gazi Osman Paşa'nın doğum yeri Tokat'ta anıtının yanı sıra adını taşıyan stadyum ve cadde bulunuyor. Ayrıca kentteki üniversiteye ve bazı okullara da adı verilen Gazi Osman Paşa, Tokat'ta her yıl 5 Nisan'da düzenlenen törenle anılıyor.

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler