YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gazeteciyle Gazze sürtüşmesi
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Johannesburg'daki Türk Dış Politika Konferansı'nda yaptığı konuşmanın ardından İsrailli gazeteci ile Gazze polemiği yaşadı. Gazatecinin Gazze'deki kaçak tünellerele ilgili sorusuna Erdoğan sert cevap verdi.
Gazeteciyle Gazze sürtüşmesi
05 Ekim 2011 / 13:24 Güncelleme: 05 Ekim 2011 / 15:37

Gazze'deki kaçak tünelleri soran İsrail'li gazeteciye Başbakan Erdoğan, "O tüneller geçse geçse ancak küçük çaplı silahlar geçebilir, tüfek geçer, bunlar geçer. Ama oradan tank, top bunlar geçmeçz değil mi? Ama Gazze tanklarla, toplarla kuşatıldı. Ve bir taraftan da fosfor bombaları atıldı. Birleşmiş Milletler'in binalarını bile bombaladınız. İsrail bunu da yaptı. Ve hiçbir zaman ben de atom bombası var diyemiyor. Sessiz kalıyor. Ama İran'da atom bombası var diye herkes İran'a saldırıyor. Bu nasıl adalet?" cevabını verdi."İSRAİL'İ BÖLGESİ İÇİN TEHDİT UNSURU OLARAK GÖRÜYORUM"

Erdoğan, "Ben şu anda İsrail'i de çevresi için, bölgesi için tehdit unsuru olarak görüyorum. Çünkü kendisinde atom bombası var. Ve bütün bunların yanında, İsrail şu anda işgalci durumundadır. Ve İsrail devlet terörü uygulamaktadır bölgede. Bu devlet terörü uygulaması süreci yeni değildir" diye konuştu.

Erdoğan ayrıca, "Ve ben soruyorum, madem Gazze'den, Filistin'den roketler atılmış, bunu ben Sayın Olmert'e de sordum, diğer İsrailliler'e de sordum. Dedim kaç tane İsrail'li öldü, söyler misiniz? Bize cevap veremediler. Ama biz 7'den 70'e on binlerce Filistinli'nin Gazzeli'nin o bölgede İsrail'in bombaları karşısında öldürüldüğünü çok iyi biliyoruz. Bunun acımasızca yapıldığını biliyoruz" ifadelerini kullandı.

BAŞBAKAN'IN ALKIŞ ALAN İFADELERİ

İsrail'in bölgedeki en önemli dostu olan Türkiye'yi kaybettiğini söyleyen Erdoğan, "Bu yaklaşımları sebebi ile kaybetti. Ve böylece zaten bölgede kendini yalnızlığa itmiş durumda" dedi.

Erdoğan'ın, "O toprakların, o arazilerin sahibi İsrail değildir. O arazilerin sahibi Filistinliler'dir. Siz şu anda Güney Afrika'da hür, rahat ve huzurlu yaşıyorsunuz, ama Filistinli kendi topraklarında bu huzuru bulamıyor" ifadesi ise salondakilerin alkışlarıyla karşılandı. (İHA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler