YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gazetecinin eleştiri hakkı var
Savcıdan gazetecilere beraat mütalaası...
Gazetecinin eleştiri hakkı var
28 Nisan 2011 / 07:15 Güncelleme: 28 Nisan 2011 / 08:22
Gazetecilere açılan "hakimleri terör örgütlerine hedef gösterme" davasının dördüncü duruşmasına savcının özgürlükçü mütalaası damgasını vurdu. Dava konusu haberlerin eleştiri sınırında kaldığını ifade eden Savcı Celal Kara, Ergenekon terör örgütü üyeliği suçundan tutuklanan şüphelileri tahliye ettiği için hedef gösterilen bir terör örgütü de bulunmadığını vurguladı.

Ergenekon ve Balyoz davalarıyla ilgili haberler sebebiyle gazetecilere açılan davanın dördüncü duruşmasına savcının özgürlükçü mütalaası damgasını vurdu. İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada Savcı Celal Kara, haklarında 4,5 yıl hapis cezası talep edilen Zaman gazetesi muhabirleri Büşra Erdal, Metin Arslan ve Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Hayri Beşer hakkında beraat talep etti. Dava konusu haberlerin eleştiri sınırında kaldığını ifade eden Savcı Kara, "hakimleri terör örgütlerine hedef gösterme" suçlamasının mesnetsiz olduğunu belirtti. Mahkeme, duruşmayı 9 Eylül 2011'e erteledi.

Duruşmada esas hakkındaki görüşünü açıklayan Cumhuriyet Savcısı Celal Kara, davaya konu haberde, müşteki hakimlerin, hedef gösterildikleri iddia olunabilecek Ergenekon adlı yapılanma hakkındaki soruşturma sırasında, bu yapılanmanın üyesi oldukları belirtilen kişilerin tutukluluk hallerini sonlandıracak kararlar verildiğini belirttiğini kaydetti. Dolayısıyla müştekilerin bu yapılanmaya hedef gösterildiklerinin iddia olunamayacağına vurgu yapan Kara, yazı dolayısıyla başkaca herhangi bir terör örgütünün akla gelmediğini ifade etti. Kara, iddianamede de müştekilerin hangi terör örgütüne ne suretle hedef gösterilmiş olduklarının da açıklanmadığını belirtti.

Haber içeriğinde haberin veriliş tarzı itibarıyla eleştiri niteliğinin göze çarptığını kaydeden Kara, bunun hedef gösterme olarak nitelenmesinin mümkün olmadığına işaret etti. Yazının yayımlandığı medya organı hakkında da bugüne kadarki yayınlarında iddianameye konu suç ya da benzeri herhangi bir suç nedeniyle özel yetkili ağır ceza mahkemelerinde açılmış herhangi bir davanın bulunmadığını kaydeden Kara, "Yani yazıları davaya konu yapılan çok sayıdaki medya organlarında rastlandığı üzere yayın çizgisi itibarıyla herhangi bir terör örgütünün propagandası niteliğinde yayın çizgisine rastlanmadığı" ifadelerini kullandı. Savcı Kara, sanıkların unsurları oluşmayan suçtan dolayı beraatlerine karar verilmesini talep etti. Sanıkların avukatı Hasan Günaydın, yazının yayınlanma tarihi ile dava tarihi arasında iki aylık sürenin geçtiğini belirterek, davanın reddedilmesini talep etti. Sanık Erdal'a savunmasını hazırlaması için süre veren mahkeme, duruşmayı erteledi. Duruşma sonunda adliye önünde açıklama yapan Zaman muhabiri Büşra Erdal, "Savcı herhangi bir şekilde hakimlerin terör örgütlerine hedef gösterildiğine ilişkin somut olgu olmadığını belirterek beraatimizi talep etti." dedi. Ergenekon soruşturmasından tutuklanan gazeteciler Nedim Şener ve Ahmet Şık'a ağızlarını bantlayarak destek eylemi yapan gazeteciler hatırlatılarak, "Onları da burada görmek ister miydiniz?" sorusuna ise Erdal, "Uzun süredir yargılanıyoruz. Bu süreçte bize çok fazla destek olan meslektaşımız olmadı. Destek için gelenlere teşekkür ediyorum ama meslek örgütlerimizin yanımızda olmadığını görüyoruz. Bize bu konuda üvey evlat muamelesi yapılıyor." cevabını verdi. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Genel Sekreteri Sibel Güneş de, "40'a yakın meslektaşımızın duruşmasını izledik. Büşra, 74 davada yargılanıyor. Bu kadar dava ile gazeteciler işlerini yapamaz duruma gelmişler. Hükümetin basın meslek örgütlerini dikkate alarak gazetecileri bu dava ve soruşturma zulmünden kurtarmasını istiyoruz." diye konuştu.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler