YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Gayrimenkuldeki Rus boşluğunu diğer ülkeler telafi edecek"
"Gayrimenkuldeki Rus boşluğunu diğer ülkeler telafi edecek"
18 Aralık 2015 18:20
Türk gayrimenkul şirketleri, Rusya ile yaşanan kriz sonrasında yabancılara konut satışında Ruslardan gelecek payın azalma ihtimaline karşı Azerbaycan ve diğer Orta Asya Türk Cumhuriyetlerine yöneldi.

Sektörün öncü şirketleri, projelerini Azerbaycanlı yatırımcıların beğenisine sunmak için Bakü'de düzenlenen Uluslararası Gayrimenkul ve Yatırım Fuarı'nda (RECEXPO 2015) bir araya geldi.
Fuara katılan Türk şirketlerinin yetkilileri, Rusya ile yaşanan krizin Türk gayrimenkul sektörünü büyük oranda etkilemeyeceği, bu oranın ise Azerbaycan ve diğer ülkelerden yatırımcı çekilmesiyle telafi edileceği konusunda hemfikir. 

Ulak Grup Genel Müdürü Kağan Bahçekapılı, 2012'de kabul edilen mütekabiliyet yasası ile yabancıların Türkiye'de gayrimenkul almasının önünün açıldığını ve yabancı yatırımcının ilgisinin halen devam ettiğini kaydetti. 

Başta Körfez ülkeleri olmak üzere tüm dünyadan ciddi talep aldıklarını belirten Bahçekapılı, Rusya'dan talebin ise bu ülkede yaşanan ekonomik kriz nedeniyle az olduğunu bildirdi. 

Rusya'daki ekonomik krizin Türk gayrimenkul pazarını etkileyecek gibi gözüktüğünü fakat ciddi bir etkinin yaşanmadığını öne süren Bahçekapılı, "Ruslar Türkiye'nin güney bölgesini, özellikle Antalya'yı çok seviyor. Rusya ile yaşanan siyasi kriz sürecinin kısa olacağı, gayrimenkul sektörünün ise toparlanacağı kanaatindeyim" dedi. 
    
"Krizin sektöre etkisi diğer ülkeler tarafından rahatlıkla kompanse edilebilir"
    
Realty Port Yöneticisi Fatih Ergüven ise Rusya'da yaşanan ekonomik krizi hatırlatarak bu nedenle Rusların Türk gayrimenkul sektörüne yatırımlarının son bir yılda duraksadığını belirtti. 

Rus yatırımlarının yavaşlamasıyla Türk gayrimenkul sektörünün Arap dünyasına ve Azerbaycan dahil diğer Türk Cumhuriyetlerine yöneldiğini söyleyen Ergüven, "Rusya ile yaşanan gelişmelerin gayrimenkul sektörünü çok etkileyeceğini düşünmüyorum. Etkinin yüzde 10'u geçeceğini zannetmiyorum. Bu da zaten diğer ülkeler tarafından çok rahatlıkla kompanse edilebilir" görüşünü savundu. 
    
Kuzu Grup Yönetim Kurulu Üyesi Özen Kuzu da Rusya ile yaşanan son sürecin Türk gayrimenkul sektörününü pek fazla etkileyeceğini düşünmediğini vurguladı. Sürecin geçici olduğunu, Rusya ve Türkiye arasındaki ticaretin iç içe girmiş olduğunu söyleyen Kuzu, iki ülke arasındaki sorunun kısa sürede çözüleceğini düşündüğünü kaydetti.

Azerbaycanlı yatırımcıları Türkiye'ye çekmeye çalıştıklarını bildiren Kuzu, "Kardeşlerimiz gelsinler, kardeşlerinden konut alsınlar" dedi. 

Ağaoğlu Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Dr. Önder Halisdemir ise yaptığı açıklamada, yabancıların üç senedir Türkiye'de konut alabildiğini ve bunun en az 15-20 sene doygunluğa erişmeyeceğini söyledi. 

Azerbaycan'dan büyük talep gördüklerini ve bu talebi yerinde incelemek için Bakü'ye geldiklerini belirten Halisdemir, Rusya ile Türkiye arasında yaşanan kritik dönemin sektöre etkisine yönelik "Gelişmeler emlak sektörünü doğrudan etkilemeyecek. Rus alıcılar sınırlı.Talep ettikleri bölgeler güneydeki tatil yerleri" değerlendirmesinde bulundu. 

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler