YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Gavat' tartışmasında yeni gelişme
'Gavat' tartışmasında yeni gelişme
11 Kasım 2013 13:01
Adana'da 10 Kasım Atatürk'ü anma törenleri hükümet ve Vali Hüseyin Avni Coş aleyhine protesto gösteri sırasında 'Gavat' gerginliğinin ardından gözaltına alınan 10 kişiden 9'u serbest bırakıldı.

Adana'da 10 Kasım Atatürk'ü anma törenleri hükümet ve Vali Hüseyin Avni Coş aleyhine protesto gösteri sırasında 'Gavat' gerginliğinin ardından gözaltına alınan 10 kişiden 9'u Kabahatler Kanunu'na göre 186'şar lira ceza yazılıp, 1 kişi de adli işlem yapılıp serbest bırakıldı.

Atatürk Anıtı'nda yaklaşık 3 bin kişinin katıldığı anma töreninde ellerinde Türk Bayrakları dalgalandıran grup hükümet ve Vali Hüseyin Avni Coş aleyhindeki sloganlar attı. Bu nedenle göstericilerle Vali Coş arasında yaşanan gerilim 'Gavat' tartışmasına döndü. Coş, daha sonra yaptığı açıklamada 'gavat' değil 'kavas' dediğini bildirdi, protesto gösterilerine katılan 10 kişinin de gözaltına alındığını söyledi.Adana Emniyet Müdürlüğü'nde ifadeleri alınan şüphelilerden 9'u Kabahatler Kanunu'na göre 186'şar lira para cezası kesilip serbest bırakıldı. 1 kişi hakkında da adli işlem yapıldı. Söz konusu 10 kişi serbest bırakıldı.
Vali Coş'un 'gavat' dediği ileri sürülen kişinin ise kimliğinin saptandığı öğrenildi. Vali Coş, kendisine 'Allah belanı versin' diyen bu kişi hakkında şikayetçi olacağını da açıklamıştı.

 

DHA

13:43
 // DÜNYANIN EN DİL BİLİMCİ ADAMI
GAVAT: Eşini, kızını, metresini yada herhangi bir kadın yada kızı, menfaat karşılığı erkeklere pazarlayan, ayrıca eşini kıskanmayan namus yoksunu kişilere denir.
KAVAS: Mübaşir, görevli, hizmetli, güvenlik görevlisi olan kişilere, Farsça'dan türemiş, Osmanlıca bir kelimedir.
YORUM: Bence Gavat demiş olmalı. Gavat'a, gavat demek de, suç olmamalı. E tabi gerçekten gavat ise....
11 Kasım 2013 13:43
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler