YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
GATA skandalında yeni boyut
Mehmetçik'in kobay olarak kullanıldığı deneyle ilgili her gün yeni bir skandal ortaya çıkıyor.
GATA skandalında yeni boyut
02 Nisan 2011 / 08:20 Güncelleme: 02 Nisan 2011 / 08:21

Sağlık Bakanlığının izninin olmadığı deneyin iki ulusal fongrede 'bilimsel çalışma' aadı lında sunulduğu belirlendi. Erlerinyeni görüntüleri ise yürekleri parçaladı...

GATA'da Mehmetcik'in kobay olarak kullanıldığı skandal deneyle ilgili başka askerlere ait yeni görüntüler ortaya çıktı. GATA Etik Kurulunun 2009 yılında 'Sağlık Bakanlığına başvurma şartıyla izin verdiği çalışmanın, izinden önce yani 2008'de iki ulusal kongrede sunulduğu da belirlendi.

Asker iki büklüm oluyor

Yeni görüntülerde erler A.U. ve K.E'-den diğer hasta askerler gibi 'kişisel onam formu' alınmadığı belirtildi. Sadece hastaneye yatarken kendi rızasıyla yattığına dair belge imzalatıldığı kaydedilen askerler uygulanan elektro manyetik alan sonrasında kaskatı kesiliyor. A.U. adlı askere yapılan uygulama sırasında deneyi yöneten GATA Nöroloji Kiniği'nden Prof. Dr. Yaşar Kütükçü manyetik alan sonrasında iki büklüm olan hasta ere "Adın ne, bu kadar mı sürüyor kasılma?" diye soruyor.

Nisan ve kasımda 2 sunum

Skandal deneyin GATA Nöroloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Zeki Odabaşı ve Yrd. Doç. Dr. Semai Bek tarafından 1215 Eylül 2009'da İtalya'nın Floransaken-tinde yapılan Dünya Nöroloji Kongresi'n-de 'bilimsel bir çalışma' adı altında sunulduğu tespit edilmişti. Mehmetçik'i kobay yerine koyan bu çalışmanın izin alınmadan önce 2008'de Türkiye'de gerçekleştirilen iki ulusal kongrede daha sunulduğu öğrenildi. İlk önce 23-26 Nisan 2008'de gerçekleştirilen 7. Ulusal Parkinson Hastalığı ve Hareket Bozuklukları Kongresinden sunulan izinsiz çalışma, ardından 1116 Kasım 2008'de 44. Ulusal Nörolaji Kongresinde katılımcılarla paylaşılmış.

Deney sonuçlarını paylaştılar

2008 Nisan ayında Hareket Hastalıkları ve Parkinson Kongresi'nde poster sunumu yapıldığı ve 3 hastanın deney sonuçlarının paylaşıldığı ifade edildi. Kasım'da yapılan yayında ise aynı hastaların da içinde olduğu çok sayıda hastaya ait çalışmanın sunulduğu belirtildi.

GATA doktorlarının bilimsel çalışma adı altında yaptıkları deney ulusal kongrelerin posterlerinde şöyle yer aldı:

■ Bek S, Yücel M, Koç G, Kütükçü Y, Eroğ-lu E, Odabaşı Z. Paroksismal Kinesijenik Diskine-zide Transkraniyal Manyetik Stimulasyon. 7. Ulusal Parkinson Hastalığı ve Hareket Bozuklukları Kongresi, Bodrum, 23-26 Nisan 2008.

■ Bek S, Koç G, Yücel M, Eroğlu E, Kütük-çü Y, Odabaşı Z. Paroksismal Kinesijenik Diski-nezide Transkallozal Geçiş Zamanı. 44. Ulusal Nöroloji Kongresi, Antalya, 11-16 Kasım 2008. (Bugün)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler