YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gaffar Okkan suikastinde şok ayrıntı
Okkan suikastının tanıklarından polis memuru Veli Göztepe, 24 Ocak 2001 günü yaşadıklarını ve sonrasını anlattı...
Gaffar Okkan suikastinde şok ayrıntı
01 Şubat 2010 / 07:58 Güncelleme: 01 Şubat 2010 / 08:03

Diyarbakır Emniyet Müdürü Gaffar Okkan ve 5 polis memurunu şehit düştüğü suikast saldırısından yaralı kurtulan polis memuru Veli Göztepe, o gün yaşadıklarını ilk kez anlattı. Olay sonrası çıkan çatışmada bileğinden yaralanan emekli polis memuru Göztepe, 1 ay evvelinden Okkan’a yönelik suikast olacağının istihbaratının geldiğini belirtti. 2 sokak ötede bulunan jandarmanın olayı duymamasının imkansız olduğunu vurgulayan Göztepe, o gece yaşananlarla ilgile bir detayı şöyle anlattı:

ONLARI TAKİP EDECEĞİZ

“Polis hemen önlem almak için Diyarbakır’ın giriş ve çıkış noktalarını kapatıyor. 2 siyah camlı minibüsü durduruyor. Minibüstekiler polise JİTEM kimliklerini gösteriyorlar. ‘Biz ihbar aldık Gaffar Okkan’ı vuranlar Mardin yoluna doğru kaçıyorlarmış. Biz onları takip edeceğiz’ diyor ve uzaklaşıyorlar.”

Gökçek, 24 Ocak gecesi yaşadıklarını şöyle anlatıyor:

TERÖRİST GİBİ DEĞİLDİLER

“ Şehitlik Karakolu’nda görevliydim. Mermi sesi duyduk. Sonra ‘merkez taranıyoruz’ diye bir anons. Hemen başkomiserin Şahin marka arabasına atlayıp olay yerine gittik. Tam rahmetliye el bombasını attılar biz olay yerine vardık. Ara yolda ama çukur bir yerde 2 kişiyle karşı karşıya geldik. Başkomiser de gördü adamları, ikimiz de silahı doğrulttuk. Adamın birinin elinde tabanca, diğerinde Kaleş var. Ateş edeceğiz, ‘Teslim ol’ diyeceğiz ama adamların tipi hiç terörist gibi değil. Bir an olay yerine bizim gibi polislerin geldiğini düşündük. Polis sandık onları. Tıraşlı, üstü başı giyimli, sarışın, doğulu olmadığından eminim. Biri orta yaşlı, biri 25’li yaşlarda. ‘Siz kimsiniz’ diyorum ses yok. ‘Polis misiniz asker misiniz’ diyorum ses yok. Onlar da bize silah çekmedi.”

Bugün

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler