YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gaffar Okkan 7 yıl önce Diyarbakır'da şehit edilmi
Gaffar Okkan 7 yıl önce Diyarbakır'da şehit edilmi
Gaffar Okkan 7 yıl önce Diyarbakır'da şehit edilmi
03 Ağustos 2008 / 10:33 Güncelleme: 03 Ağustos 2008 / 00:00

Diyarbakır’da yedi yıl önce şehit edilen İl Emniyet Müdürü Gaffar Okkan’ın Ergenekon terör örgütü davasının tutuksuz sanığı Avukat Fuat Turgut’u Yüksekova çetesinin avukatlığını yaptığı için polisevinden attırdığı ortaya çıktı.


Diyarbakır’da yedi yıl önce şehit edilen İl Emniyet Müdürü Gaffar Okkan’ın Ergenekon terör örgütü davasının tutuksuz sanığı Avukat Fuat Turgut’u Yüksekova çetenini avukatlığını yaptığı için polis evinden attırdığı ortaya çıktı.


O dönemde Yüksekova Çetesi’nin avukatlığını da yapan Turgut, polisevinden atıldıktan sonra kendisinin  Şemdinli soruşturmasında Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt’a yönelik suçlamalarla gündeme Mehmet Ali Altındağ’ın korumasında kentte kaldığını anlattı.


OKKAN SUİKASTİNDE ERGENEKON İZİ ARANDI


Yine Ergenekon terör örgütü ile 24 Ocak 2001’de Diyarbakır Emniyet Müdürü Gaffar Okkan’a yönelik saldırıyı düzenleyen Hizbullah arasında bağlantı olduğu ortaya çıkmıştı. Yüksekova Çetesi’ni deşifre eden emekli Jandarma İstihbarat Astsubayı Hüseyin Oğuz’un geçtiğimiz Nisan ayında Ergenekon soruşturması kapsamında bilgisine başvurulmuştu. Soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz'ün talimatıyla, Oğuz'un emekli olduktan sonra yerleştiği İzmir'e giden polisler tarafından ifadesi alınmıştı. 


DİNK CİNAYETİ SANIĞIN HAYAL'İN VE YÜKSEKOVA ÇETESİNİN AVUKATILIĞINI YAPTI
Ayın zamanda Hrant Dink'i öldürmeye azmettirmekten yarılanan Yasin Hayal'in de avukatı olan Fuat Turgut, www.oytrabzon.com adresinde yayın yapan internet sitesine ilginç açıklamalarda bulundu. 1996 yılında başlayan ve 2002 yılına kadar Diyarbakır, Van ve Hakkari'de yargılamaları süren Yüksekova Çetesi’nin avukatlığını yapan Turgut, dönemin Devlet Güvenlik Başsavcısı Nihat Çakar’ı terör örgütüne alet olmakla suçladı. Röportajında Turgut, bir yanda Genelkurmay Başkanı Orgeneral Büyükanıt’a sahip çıkarken bir yandan da Büyükanıt Paşa’yı suçlayan Mehmet Ali Altındağ’ı savundu. Turgut, Altındağ’ın avukatlığını bırakınca, Levent adlı emekli binbaşı Altındağ'a ANkara Barosu'ndan bir avukatı tavsiye etmiş.  Şehit edilen Gaffar Okkan Diyarbakır’a atandığında kendisinin orada olduğunu anlatan Turgut, “Yüksekova Çetesi oldukları iddiasıyla tutuklu yargılanan üç özel hareket polisinin de avukatı idim. Ve polisevinde kalıyordum” dedi.


"OKKAN BENİ POLİS EVİNDEN KOVDU"
Okkan’ın bir gece kendisini saat 23.00’de polisevinden attırdığını anlatan Turgut, “...bununla da kalmayıp ayrı bir binadaki Asayiş Şube’nin toplantı salonunda 1500 polise hitaben; ‘O uzun saçlı avukata selam vereni bile açığa alırım’ demiş olmasına rağmen, Mehmet Ali Altındağ korumalarını gönderip beni tesislerine getirtti ve otelinde misafir etti. Gaffar Okkan, Altındağ'ın Söz Gazetesi'ne 4-5 Başyazı yazmandan da ciddi rahatsız olmuş” GAZETEPORT

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler