YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
G20 zirvesinde skandal! Liderlerin bilgileri bakın nereye gönderilmiş!
Avustralya’da gerçekleştirilen son G20 Zirvesi’ne katılan tüm dünya liderlerinin kişisel bilgileri yanlış bir yere gönderildi.
G20 zirvesinde skandal! Liderlerin bilgileri bakın nereye gönderilmiş!
30 Mart 2015 / 17:00 Güncelleme: 30 Mart 2015 / 17:23

Avustralya’da gerçekleştirilen son G20 Zirvesi’ne katılan tüm dünya liderlerinin kişisel bilgilerinin ülkenin göç departmanı tarafından yanlışlıkla Asya Kupası Futbol Turnuvası’nı düzenleyen yetkililere gönderdikleri ortaya çıktı.

İngiliz Guardian gazetesi konuyla ilgili özel haberinde, Türkiye’yi Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun temsil ettiği zirvede, dünya liderlerinin pasaport numaralarının, vize bilgilerinin ve onlarla ilgili diğer gizli detayların üçüncü kişilere aktarıldığını belirtti.

G20’ye katılan ve kişisel bilgileri yanlışlıkla Futbol Turnuvası yetkililerine gönderilen 31 lider arasında; ABD Başkanı Barack Obama, İngiltere Başbakanı David Cameron, Almanya Şansölyesi Angela Merkel ve Rusya lideri Vladimir Putin de bulunuyor.

Avustralya Gizlilik Komiseri konuyla açıklamasında, bilgilerin ülkenin Göç ve Sınır Kontrolü Departmanı’nın bir çalışanının e-posta atarken dikkatsiz davranıp “alıcı adresini kontrol etmemesi” sonucu yanlış adrese gönderildiğini, ancak bu bilgilerin kamuya açıklanmadığını varsaydıklarını söyledi.

Geçen yıl Avustralya'da düzenlenen G-20 Zirvesi'ne, üye ülkelerin yanı sıra misafir ülkeler ile uluslararası kurumların temsilcileri de katıldı.

Avustralyalı yetkililerin yapılan hatayla ilgili dünya liderlerini bilgilendirip bilgilendirmediği ise bilinmiyor.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler