YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Fransız basınında Erdoğan rüzgarı
Başabakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Ordu mitingindeki konuşması dünya gündemine oturdu. Gazze'ye yönelik saldırılarda her zaman mazlumun yanında yer alan ve İsrail'e 'katil' diyen Erdoğan'ın açıklamaları büyük ses getirdi.
Fransız basınında Erdoğan rüzgarı
20 Temmuz 2014 / 08:20 Güncelleme: 20 Temmuz 2014 / 11:16

Fransa hükümeti İsrail'in Gazze'ye yönelik operasyonlarında her ne kadar İsrail'in tarafında yer alsa da Paris sokaklarında Gazze'ye yapılanları protesto etmek isteyen göstericiler ile polis çatışıyor.

Başbakan Erdoğan'ın Ordu mitingindeki konuşması ise Fransa'nın en ünlü gazetesi Le Monde'un manşetinde yer aldı.

İşte Le Monde'un haberi:

Türkiye Başbakanı: İsrail 'Hitler'in barbarlığını aştı'

İsrail'in Gazze şeridine yönelik operasyonlarının 12'inci gününde Türk Başbakan Recep Tayyip Erdoğan İsrail'i 'Hitler'in barbarlığını aşmakla' suçladı. Karadeniz bölgesinin Ordu şehrinde konuşan Erdoğan, İsrailliler için "Bunlarda vicdan, onur, gurur yok. Hitler gibi gece gündüz vuruyorlar. Hitler'in barbarlığını aştılar. Olanları kınıyoruz" dedi.

Türk Başbakan orantısız güç kullanan İsrail'in operasyonlarını savunan ABD'yi eleştirdi ve müslüman dünyasının suskunluğunu kınadı. Ayrıca Türkiye'deki Musevilere seslendi ve onlara yapılan herhangi bir tavrı doğru bulmadığını çünkü onların Türk vatandaşı olduğunu belirtti.

Recep Tayyip Erdoğan Türkiye'de ağustos ayında yapılacak olan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde de aday.  Salı günü yaptığı konuşmasında, İsrail'i 'devlet terörizmi' ile suçladı ve bu ülke ile ilişkilerin normalleşmesinin imkansız olduğunu belirterek dışladı. İlişkiler Mavi Marmara olayında on Türk'ün İsrailli komandolar tarafından öldürülmesinden beri keskin bir şekilde kötüleşti.

İsrail konseyi cumartesi günü,  kendi vatandaşlarına Türkiye'ye yapılacak tüm seyahatler için Türkiye'nin 'ruh hali'nden dolayı tavsiyelerde bulundu. Perşembeyi cumaya bağlayan gece ise yüzlerce protestocu İstanbul'daki İsrail konsolosluğuna saldırdı. Türk Gazetesi Yeni akit ise, Gazze'deki sivil kayıplar için ve Türk Yahudilere alınan tavırlar için özür dilenmesi gerektiğine dair bu hafta  açık bir mektup yayınladı.

 

KANALAHABER.COM/ ÖZEL İÇERİK

halidetonga@kanalahaber.com

16:47
 // Ahmet
Yahudi diasporası, birilerinin israil'i dümdüz etmesini istiyor ki gördünüz mü desin.. 1-Hitlere yem yaptılar bunları,isteseler amerikayı lobileri yönetiyordu,atom bombaları vardı gördünüz mü maduriyetinizi deyip özel statü kazandılar2-pearl harber baskınında ,amerikan askerini yem yaptılar,gördünüzmü deyip ,nagazaki ve hiroşimaya ,atom bombasını kullandılar. İsrail bir gün ,2 saat içerisinde haritadan silinirse ,küresel güçler'in ne yaptığını anlarlar,iş işten geçmiş olur. Zengin ,gaddar oğlan diaspora - fakir cahil kız israil. Bu amerikalı-ingiliz musevi diasporası ,kominist /faşist karışımı merkel ile bir olup siz cahil israil halkını felakete sürüklüyor.. Halay çekip, gülüyorsunuz ağlanacak halinize.....
20 Temmuz 2014 16:47
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler