YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Fransa'ya PKK notası
Türkiye'nin Paris Büyükelçiliği, bölücü terör örgütü PKK'nın geçen hafta kentte düzenlediği gösterilerle ilgili olarak Fransa İçişleri ve Dışişleri bakanlıklarına nota verdi.
Fransa'ya PKK notası
30 Ağustos 2011 / 10:01 Güncelleme: 30 Ağustos 2011 / 10:05

Notada, ülke genelinde Türk temsilciliklerinin daha iyi korunması ve bölücü terör eylemlerine karşı hoşgörü gösterilmemesi istendi. Terör örgütü yandaşları, geçen hafta Türkiye'nin Paris Büyükelçiliği binası önünde PKK lehine gösterilerde bulunmuş, duvarlara yazılar yazmıştı. Benzer bir eylem İktidardaki Halk Hareketi Birliği (UMP) genel merkezi önünde de gerçekleştirilmişti.

Fransa'da terör örgütü PKK üyesi 18 kişinin, 20 Haziran'da başlayan duruşmaları, 6 Temmuz'da sona ermişti. Savcılığın sanıklar için yönelttiği suçlamalar ve talep ettiği cezaların ardından savunma makamının görüşlerini bir kez daha dinleyen mahkeme, kararını 2 Kasım'da açıklayacak. Savcılık, duruşmaların ardından sanıklar hakkında 18 ay ile 6 yıl arasında değişen hapis cezaları istemişti. Gıyabında yargılanan PKK'nın Avrupa'daki elebaşılarından Ali Rıza Altun için 6 yıl, örgütün "kasası" olarak bilinen Nedim Seven için ise 5 yıl hapis cezası isteyen savcılık, Paris'te örgütün üssü olarak nitelenen kültür merkezinin de kapatılmasını istemişti. Savcılık, "PKK'nın terör örgütü olduğunu" belirterek, sanıkları "terör örgütüne üye olmak, mali destek sağlamak, zorla haraç toplamakla" suçlamıştı. Savcılık, dinlenen telefon görüşmelerinde, sanıkların suçlarının kanıtlandığını bildirmişti. Sanıkların avukatlarıysa "suçlanan kişilerin sürekli Fransız gizli servis üyeleriyle ilişki ve temas içinde olduklarını" belirterek, "davanın siyasi olduğunu" iddia etmişti. ZAMAN
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler