YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Fransa'ya bakandan sert tepki
Fransa'ya bakandan sert tepki
22 Aralık 2011 15:28
Fransa'ya bakandan sert tepki

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Fransa Parlamentosunda kabul edilen 1915 olaylarıyla ilgili olarak Ermeni iddialarının inkarını suç sayan düzenlemeyi ''zavallılılık olarak gördüğünü'' söyledi. 

Çelik, Meclis Kulisinde gazetecilerin sorularını yanıtlarken, ''Tarihi gerçekleri bir kanunla değiştirebileceklerini zannediyorlar. Bütün AB standart, norm, hukukuna aykırı bir düzenlemedir bu. Bir zavallılık olarak görüyorum. Çünkü kendileri bunu seçime endekslediler. Kanuni Sultan Süleyman'dan yardım isteyen Fransuva, bugün bu tabloyu görse, kulağını çekmek değil dilini koparırdı Sarkozy'nin. Bunu Fransız halkı yapacaktır'' dedi. 

VEYSEL EROĞLU

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Türklerin tarihinde herhangi bir kıyım ya da mezalimin söz konusu olmadığını söyledi.

Yeni Zelanda'nın Ankara Büyükelçisi Taha Macpherson, Eroğlu'nu makamında ziyaret etti.

Bakan Eroğlu, ziyarette yaptığı konuşmada, Çanakkale-Gelibolu Milli Parkı'nın bakanlığı bünyesinde bulunduğunu belirterek, şu anda Gelibolu'da dünyanın en modern müzesi ve simülasyon merkezini inşa ettiklerini kaydetti.

Müzede, Gelibolu ve Çanakkale'de 1915 yılında yaşananların 8 dilde anlatılacağına işaret eden Eroğlu, ''Müzeyi ve simülasyon merkezini gezenler, 1915 yılını canlı şekilde yaşayacaklar, siperler arasına girecekler, geminin sallandığını görecekler, top atışlarını duyacaklar. Muhteşem, dünyada örneği olmayan bir simülasyon merkezi yaptık. İnşallah önümüzdeki yıl mart ayında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla açacağız'' dedi.

Gazetecilerin Büyükelçi Macpherson'a Fransa Parlamentosunda görüşülen sözde Ermeni soykırımı yasa teklifi hakkındaki görüşlerini sorması üzerine Bakan Eroğlu, konuğuna Türkler ve Ermeniler arasındaki tarihi süreç hakkında bilgi verdi.
 Eroğlu, gazetecilerin ''Fransa Meclisi'nden sözde Ermeni soykırımı yasa teklifi çıkarsa bundan sonra hangi adımlar atılacak-'' diye sorması üzerine ise şöyle konuştu:

''Bizim tarihimizde herhangi bir kıyım, mezalim söz konusu değil. Esas böyle kıyımları mezalimleri hangi ülkelerin yaptıkları malum. Fransa kendi tarihine baksın. Sarkozy, ülkesinin Afrika'da, Cezayir'de, Türkiye'de Güneydoğu'da yaptıklarını bir okusun. Düşünceden, kanaatten dolayı suçlamak diye bir şey olamaz. Bu beynelmilel hukuka aykırı bir şey. Biz arşivlerimizi açtık. Ermeniler kendi arşivlerini açmadılar. Tarihi hakikatleri tarihçiler ortaya çıkarsın. Politikacılar bunu politik malzeme olarak kullanırlarsa çok yanlış yapmış olurlar. Sarkozy, Türkiye'nin müthiş yükselişini görüyor ve böyle bir hamle yaparak kendisini göstermek istiyor. Ama bunlar beyhudedir. Türkiye, büyük bir ilerlemeyle dünyanın Avrupa'nın yıldızı olarak yoluna devam ediyor. Bu asır bizim asrımız olacak. Türkiye Cumhuriyeti'nin asrı olacak. Bunu kimse engelleyemez. Yürüyüşümüze devam edeceğiz. Hükümetimiz konuyla ilgili her türlü tedbiri alacaktır. Kimse endişe etmesin. Kaybedecek olan Türkiye değildir, kesinlikle Fransa kaybedecektir.''

Fransa'da seçimlerin yaklaştığını anımsatan Eroğlu, bu oylamanın seçimler öncesinde büyük güç kaybeden Sarkozy'nin ülkesindeki Ermeni topluluğunun oyunu almak için yaptığı anlamsız bir durum olduğunu ifade etti.

Eroğlu, Türkiye'nin artık çok güçlü bir ülke olduğunu dile getirerek, yasanın çıkması durumunda hükümetlerinin gereken cevabı en ağır şekilde vereceğini vurguladı.

Bakan Eroğlu, konuyla ilgili olarak İngilizce bilgi notlarını da Macpherson'a göndereceklerini kaydetti.

Büyükelçi Macpherson da konuya başka bir perspektiften bakmasını sağlayan Bakan Eroğlu'na teşekkür etti.

Türkiye'deki görevinin daha çok yeni olduğundan soruya cevap vermek için bilgisinin yeterli olmadığını belirten Macpherson, ''Bilgim yeterli olmayacak. Başka bir ülkenin diplomatı olarak başka iki ülke arasındaki ilişkiler hakkında yorum yapmam da doğru olmaz'' dedi.

HAYATİ YAZICI

 Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Fransa parlamentosundaki yasa teklifine ilişkin olarak, ''Bunu neresinden tutarsanız tutun, lime lime elinizde kalır'' dedi.

Yazıcı, Adalet Bakanı Sadullah Ergin ile birlikte Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Ticaret ve Sanayi Odaları Konseyi Toplantısına katıldı. TOBB Birlik Merkezinde düzenlenen toplantının açılışında konuşan Bakan Yazıcı, Türkiye'nin ekonomik olarak son 9 yılda büyük ilerlemeler kaydettiğini söyledi.

Bakan Yazıcı, dünyada yaşanan küresel krizi bir ölçüt olarak ortaya koyduklarında büyüme rakamlarının Türkiye'nin ekonomik güç haline gelmekte oluşunun somut göstergesi olduğunu belirtti.

Bazen büyüme rakamlarının yapay olduğuna yönelik eleştiriler yapıldığını hatırlatan Yazıcı, büyüme rakamlarından hemen sonra açıklanan istihdam rakamlarına da bakıldığında, büyümenin istihdamla birlikte paralel gerçekleşiyor olduğunun görülebileceğini kaydetti.

Türkiye'yi seçkin konumu nedeniyle kıskananların ve çekemeyenlerin olduğunu ifade eden Yazıcı, ''Hem ekonomik güç oluşumuzu, hem de güvenilir ülke olma, saygın bir pozisyon edinme gibi durumlarımızı çekemeyenler, hazmedemeyenler var. İşte zaman zaman bunu çok açıktan dile getiremeyenler, tarihin kirli sayfalarını karıştırmakta, kendi görev alanlarına girmediği halde bazı konuları siyaset zeminine taşımaktadırlar. Bunlardan son günceli de Fransa Parlamentosunda 'Ermeni Soykırım Tasarısı' olarak nitelendirilen, yani soykırımın olmadığını söyleyenleri cezalandırmayı amaçlayan bir düzenleme. Bunun neresinden tutarsanız tutun lime lime elinizde kalır'' diye konuştu.

Yazıcı, gerek demokratik standartlar gerek hak ve özgürlükler bakımından böylesine ifade özgürlüğünü sınırlamayı gündemine alan Fransa'yı anlamanın mümkün olmadığını belirtti.


-''Aklın, mantığın, vicdanın kabul etmesi mümkün değil''-


Söz konusu iddialara ilişkin Türkiye'nin arşivlerinin herkese açık olduğunu defalarca dile getirdiklerini anlatan Yazıcı, ''Biz bunları ifade ederken Fransa'nın kalkıp 'Ermeni soykırımı yoktur demek suçtur' şeklindeki bir düzenlemesini aklın, mantığın, vicdanın kabul etmesi mümkün değildir'' diye konuştu.

Bazılarının, ''ya varsın etsin ne olacak'' şeklinde değerlendirmeleri bulunduğunu anımsatan Yazıcı, ''Bu ayrı bir konu ama insan onurunu, haysiyetini, şerefini her şeyin önünde tutan bir Türkiye, hiç bir zaman tarihin hiç bir evresinde insanlığa karşı bir insanlık suçu olarak nitelendirilecek bir eylemi olmayan bir millete böyle bir atıf yapmanın kabul edilebilir hazmedilebilir hiç bir tarafı yoktur'' değerlendirmesinde bulundu.

Geçtiğimiz günlerde bu konuyla ilgili olarak Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu ile birlikte, Türkiye'de faaliyette bulunan Fransız sermayeli şirketlerin yetkilileriyle bir toplantı yaptıklarını anlatan Yazıcı, şöyle devam etti:

''Toplantıda bu konuyu paylaştık. Orada da ifade ettim. Bundan 10 gün önce Cezayir'de bir fuar açılışına katıldım. Orada şunu gördüm. Osmanlılar, Cezayir'de 3 asır kalmış ve adaletli davranmışlar. Bir tane Türkçe konuşan Cezayirli görmedim. Ama Fransızlar, Cezayir'i işgal etmişler ve 130 yıl zulmetmişler. Dil bakımından herkesi asimile etmişler. Herkes Fransızca konuşuyor. Bu fark bile, bu yönetim anlayışı bile Fransa yönetimi ile Türkiye yönetimi arasındaki farkı ortaya koyan çok açık bir örnek.''(AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler