YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Fransa'dan Türkiye'ye tarihi ziyaret!
Sarkozy'den sonra yumuşayan Türkiye-Fransa ilişkileri, daha da yakınlaşacak. 21 yıl sonra Türkiye'ye gelen ilk Fransa Cumhurbaşkanı Hollande olacak. 30 milyar dolarlık bir anlaşma için masaya oturacak
Fransa'dan Türkiye'ye tarihi ziyaret!
01 Ocak 2014 / 07:43 Güncelleme: 01 Ocak 2014 / 11:48

Türkiye yeni yılda yeni diplomatik atak başlatacak. Avrupa Birliği ile ilişkiler yeniden masaya koyulurken, devlet başkanı olarak yılın ilk konuğu Fransız Cumhurbaşkanı François Hollande olacak.

21 yıl sonra Paris'ten Ankara'ya gerçekleşecek ilk resmi ziyarette, Fransa'dan AB müzakerelerinde blokajın kaldırılması istenecek. "İki ülke ilişkilerinde büyük potansiyel var. Ancak uygulanan blokajlar bu potansiyelin harekete geçmesinin önünde engel oluyor. Blokajları kaldırın ilişkilerimiz gereken seviyeye ulaşsın" mesajı verilecek.

AB ve ekonomik iş birliği

Edinilen bilgilere göre, ilk durak olarak Ankara'ya gelecek olan Hollande burada Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından resmi törenle karşılanacak. Görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenlenecek.

Hollande Ankara'da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'la da bir araya gelecek. Ankara'daki temaslar sırasında Hollande'a önemli mesajlar verilecek. Hollande'nin gündeminde siyasi konular kadar ekonomik işbirliği de olacak.

Türkiye 22 milyar dolar yatırımla inşa edilmesi planlanan Sinop nükleer santralinde Japon-Fransız konsorsiyumu ile çalışma kararı almıştı. Enerji Bakanı Taner Yıldız da Fransız GDF şirketinin İskenderun'da santral kurmak istediğini belirterek, "Türkiye'de kömür santrali yatırımına da soyunuyorlar. 7-8 milyar Euro yatırım yapacaklar. Yatırımları için biz de onlara yerli kömür teklif ettik" İfadelerini kullanmıştı.

Erdoğan Çankaya'da

Yılın son günü Ankara'da kritik bir görüşme gerçekleşti.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile beş gün içinde ikinci kez bir araya geldi. Perşembe günleri yapılan olağan görüşmenin bugün yapılmasının kararlaştırıldığı belirtildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yolsuzluk ve rüşvet iddiaları üzerine 17 Aralık'ta başlattığı operasyonun ardından tartışmalar, görevden almalar, hazırlıkları devam eden yeni valiler ve emniyet müdürleri kararnamesi beklenirken görüşmenin gerçekleşmesi ise Başkent Ankara'da dikkat çekici olarak yorumlandı.

 

TAKVİM

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler