YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Fransa'da Sarkozy'e sert çıktı
Başbakan Erdoğan Fransa'da yaşayan Türklerle buluştu. Türklerin çifte vatandaşlık hakkını kullanmalarını istedi... Başbakan Erdoğan isim vermedi ancak Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy'yi de eleştirdi...
Fransa'da Sarkozy'e sert çıktı
13 Nisan 2011 / 08:13 Güncelleme: 13 Nisan 2011 / 10:50

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Genel Kurulu’na katılmak üzere Strasbourg’a giden Başbakan Erdoğan ve eşi Emine Hanım, Fransa’da yaşayan Türkler’le buluştu. Türkleri Fransız vatandaşlığına da geçerek çifte vatandaş olmaya çağıran Erdoğan, Fransa’da uygulanmaya başlanan peçe yasağı ve Libya politikası nedeniyle isim vermeden Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy’yi eleştirdi.

Başbakan “Avrupa’nın popülizm uğruna, seçim kazanmak uğruna, ayrımcılığı ve tek tipleşmeyi tercih etmesi tarihi bir yanılgı olacaktır. İnsani değerler başkasının hayat tarzına, inançlarına, dış görünüşüne saygıyı gerektirir. Bugün en son ihtiyaç duyduğumuz şey ötekileştirmedir, ayrımcılıktır, kutuplaştırmadır” dedi. Erdoğan, Fransa’nın Libya politikası için de şunları söyledi: “Biz Kuzey Afrika’da çıkar peşinde değiliz. Bizim tavrımız birileri gibi ‘ganimet önünde harami tavrı’ değildir. Şahsi hırsları için, seçimler için bölgenin kaderiyle oynayanlar tarih karşısında sorumlu olurlar.”

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler