YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Fransa istihbarat vermedi, Tüm bağlantılarını MİT çözdü
Amsterdam-Paris treninde katliama hazırlanırken etkisiz hale getirilen Faslı Eyüp el-Kazzani’nin 10 Mayıs’ta İstanbul’a geldiği kesinleşti. El-Kazzani hakkında Fransız istihbaratının bilgi geçmediği belirlendi. Saldırganın bağlantılarını MİT çözdü.
Fransa istihbarat vermedi, Tüm bağlantılarını MİT çözdü
25 Ağustos 2015 / 12:21 Güncelleme: 25 Ağustos 2015 / 12:32

Eyüp el-Kazzani’nin tüm bağlantılarını Türk Milli İstahbarat Teşkilatı (MİT) ortaya çıkardı.

MİT’in tespitlerine göre, Fas pasaportlu 26 yaşındaki saldırganın, Germanwings Havayolu şirketi ile Berlin üzerinden İstanbul’a geldiği belirlendi.

Sabiha Gökçen Havaalanı’ndan Türkiye’ye giriş yapan Eyüp el-Kazzani, İstanbul’da bir otelde 5 gün konakladı, otelden ayrıldıktan sonra izini kaybettirdi. Türk istihbarat birimlerine göre El-Kazzani, yasadışı yollarla Suriye’ye geçti ve daha sonra hiç Türkiye’ye giriş yapmadı.

MİT'in şüphesi haklı çıktı

İspanyol polisinin El-Kazzani’yi takibe aldığı, zanlının Fransa’ya geçme ihtimali üzerine Fransız polisine bilgi verdiği ancak Fransa’nın elindeki istihbarat bilgilerini Türkiye ile paylaşmadığı anlaşıldı.

MİT, Fransız istihbaratının elindeki bilgileri paylaşmamasına rağmen El-Kazzani’nin IŞİD’le bağlantısı olabileceği bilgisine ulaştı.

MİT, 21 Mayıs 2015 tarihinde tüm kurumları uyararak El-Kazzani’nin takibe alınmasını ve yakalanmasını halinde gerekli yasal işlemlerin yapılarak sınırdışı edilmesini istedi.

22 Mayıs 2015’te El-Kazzani ile ilgili Türkiye’ye giriş yasağı konuldu ve yakalanması halinde gerekli yasal işlemlerin yapılması için karar alındı. Ancak Fransız istihbaratının gerekli bilgileri paylaşmaması nedeniyle El-Kazzani’nin, yakalama kararından 11 gün önce yani 10 Mayıs’ta Türkiye’ye giriş yaptığı anlaşıldı.

rs1-416.jpg

26 Avrupa ülkesinde görüldü

1989: Fransa’nın Tetuan kentinde doğru

2007: İspanya’nın başkenti Madrid’e yerleşti ve 2 yıl yaşadı. Bu süre içinde 2 kez uyuşturucu kaçakçılığından tutuklandı.

2009: İspanya’nın güneyindeki Algesiras kentine gitti ve burada cihatçı fikirlerle tanıştı.

2012: İspanya’nın Fas’taki toprağı Ceuta’ya gitti ve burada uyuşturucu kaçakçılığından tutuklandı.

2014: Şubat ayında Fransa’ya geçti. İspanyol istihbaratı Fransız istihbaratını uyardı. Ancak Fransa’da bulunamadı. İspanyol istihbaratı bu sürede El-Kazzani’nin Türkiye üzerinden Suriye’ye geçtiğine inanıyor.

2015: 10 Mayıs’ta Berlin’den İstanbul’a uçtu. 21 Ağustos’ta Brüksel’e döndü.

 

HABERTÜRK

 // Rasim DUMAN
Trende yasanan bu hadise, tamamen ABD-FRANSA arasinda kotarilan bir mizansen ve danisikli dovustur. Birinin elinde "agir silah" ( ! ) bulunacak ve ancak 3 kisiyi yaralayabilecek...! ABD'liler orada hazir bulunacak ve silahli adamin uzerine atlayarak derdest edecekler...! Ve nihayetinde Turkiye'yi bir sekilde bu hadiseye "bulastiracaklar"...! Son derece ahmakca,eblehce bir komedi. Yersen.......
25 Ağustos 2015 13:19
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler