YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Fransa dosyayı inceleyecek
İltica mı, sürekli mi?
Fransa dosyayı inceleyecek
13 Ekim 2009 / 12:59 Güncelleme: 13 Ekim 2009 / 13:08

Fransız Dışişleri Bakanlığı, Cem Uzan'ın sığınma talebine ilişkin tartışmalara açıklık getirdi.

Bakanlık sözcüsü Zaman'a yaptığı özel açıklamada Uzan'ın, Fransa'da siyasi sığınmacı olmak için başvuruda bulunduğunu ve dosyasının normal prösedüre göre inceleneceğini bildirdi.

Dün gece Zaman'a bilgi veren Fransız göçmen bakanlığı yetkilileri, Uzan'a siyasi sığınma hakkı değil, üç aylık geçici oturum belgesi verdiklerini açıklamıştı.

İltica geçici mi yoksa sürekli mi?

Uzan'ın avukatının, Fransa'nın verdiğini iddia ettiği sığınma hakkının geçici mi sürekli mi olduğuna dair bilgi vermemesi dikkat çekiyor. Fransa'ya turist ya da geçici yollarla gelen herhangi birisi siyasi sığınma hakkında bulunabiliyor. Bunun için, bir valiliğe giderek Geçici Oturma Müsaadesi (APS) ve iltica dosyası talebinde bulunmak yeterli. Bir aylık olan APS, ön bir genel inceleme yapılarak genelde başvuru sahiplerinin çoğuna veriliyor. İlgili kişi, ardından iltica formunu doldurarak 21 gün içinde Ofpra'ya başvuru yapması gerekiyor. Ofpra, dosyayı aldıktan sonra, başvuru sahibine üç aylık geçici oturma izni veriliyor. Bu izin, dosyanın Ofpra'da incelemesi bitene kadar yenileniyor.

Mültecilerle ilgili 1951 Cenevre Sözleşmesi'ne göre, bir kişinin iltica başvurusunda bulunabilmesi için, yaşadığı ülkede dini, ırkı ve milliyeti ve düşüncelerinden dolayı cezalandırılması ve ölüm cezası ve işkence gibi ağır cezalara çarptırılmış olması gerekiyor.

Cem Uzan, hakkında orman alanını işgal iddiasıyla açılan davada 1 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Konuyu değerlendiren Türk diplomatik kaynaklara göre, Uzan'a Fransa'nın bu şartlarda iltica hakkı vermiş olmasının "mümkün olmadığını" ileri sürdü.
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler