YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Foça'da çıkan yangın "ucuz kurtuldu" dedirtti!
Yangın akşam saatlerinde kontrol altına alındı
Foça'da çıkan yangın "ucuz kurtuldu" dedirtti!
23 Haziran 2009 / 09:37 Güncelleme: 23 Haziran 2009 / 00:00

Foça'daki sabah başlayan ve akşam saatlerine kadar süren yangında 160 hektarlık alan kül oldu. Rüzgarın etkisiyle yerleşim yerlerine doğru hızla ilerleyen yangın, ekiplerin yoğun çabasıyla kontrol altına alınabildi


Foça alev alev


Yangının rüzgarın da etkisiyle yazlık sitelerin bulunduğu bölgeye doğru hızla yayılması büyük endişeye yol açtı.
İzmir'in Foça ilçesinin Bağarası ile Kozbeyli köyü sınırı arasındaki 7. Jandarma Er Eğitim Komutanlığı yakınında dün sabah saatlerinde çıkan orman yangını yazlık sitelere doğru ilerleyince büyük paniğe neden oldu. Yangın akşam saatlerinde güçlükle kontrol altına alındı.


İzmir'in Foça ilçesi yakındaki ormanlık alanda başlayan yangın rüzgarın da etkisiyle hızla yayılmaya başladı. İzmir Orman Bölge Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, Bağarası ile Kozbeyli köyü sınırı arasındaki 7. Jandarma Er Eğitim Komutanlığı yakınındaki ormanlık alanda çıkan yangına, 21 arazöz, 7 uçak, 3 helikopter ve yer söndürme ekipleriyle müdahale edildi. Ancak yangın rüzgarın etkisiyle yayılmaya devam etti.


ELİNE SU BİDONU ALAN KOŞTU


Büyük bölümünün yazlık sitelerin oluşturduğu bölgeye doğru ilerleyen yangın, özellikle Atatürk Mahallesi'ndeki sitelere yaklaştı. Vatandaşlar, alevlerin konutların bulunduğu bölgeye sıçramaması için otluk ve yeşil alanlara, ağaçlara su tuttu. Bölgeye gelen jandarma, polis, zabıta ve Sivil Savunma ekipleri, “can güvenliği nedeniyle evlerin tahliye edilmesi gerektiği” yönünde anons yaparak vatandaşları uyardı.


YANGIN GÖZETLEME KULESİ YANDI


Yeni Foça sırtlarındaki orman yangınında Orman Bölge Müdürlüğü'ne ait Şaphane Yangın Gözetleme Kulesi de yandı. Dağın zirvesinde bulunan yangın gözetleme kulesindeki görevliler alevlerin üzerlerine gelmesi üzerine kuleyi boşaltarak hayatlarını kurtardı. İzmir Orman Bölge Müdürü İbrahim Çiftçi, akşam saatlerinde yangının büyük ölçüde kontrol altına alındığını bildirdi. Çiftçi, yangında önemli bölümü otluk ve zeytinlik olan 160 hektar alanın zarar gördüğünü söyledi.


ANIZ YAKANLAR TESPİT EDİLECEK


Gazetecilerin yangınla ilgili sorularını cevaplayan Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, yangının büyük ölçüde kontrol altına alındığını açıkladı. Genelde bu yangınların anız yakılmasından kaynaklandığını hatırlatan Eroğlu,'Vatandaşların bilhassa haziran-temmuz aylarında bu konuda çok hassas olmaları ve anız yakmamaları gerekir. Zaten yasak. Tespit edilenler hakkında da gerekli işlem yapılacak' diye konuştu.


Siteler tahliye edildi


Yangının hızla yazlık sitelere yayılması üzerine askeri birlikler söndürme çalışmalarına destek verdi. Sivil savunma görevlileri ve askeri birlikler, başta yaşlılar, engelliler ve çocuklar olmak üzere, vatandaşların evlerinin tahliyesine yardımcı oldu. Havadan söndürme ekipleri, denizden aldıkları suyu ilçenin üzerinden taşıyarak yangın alanına boşaltırken, ilçe sakinlerinin yanı sıra, yerli ve yabancı turistler de çalışmaları endişeli gözlerle izledi. Türk Kızılay'ı, İzmir'in Foça ilçesinin Bağarası ile Kozbeyli köyleri arasındaki ormanlık alanda çıkan yangın nedeniyle bölgeye 700 içme suyu gönderdi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler