YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Flautre, Suriye'deki drama dayanamadı!
Brüksel'de toplanan AB-Türkiye Karma Parlamento Komisyonu toplantısında (KPK) eşbaşkan Helene Flautre gözyaşlarına hakim olamadı.
Flautre, Suriye'deki drama dayanamadı!
28 Haziran 2013 / 22:30 Güncelleme: 28 Haziran 2013 / 22:49

Suriyeli muhaliflerin eski lideri Muaz El Hatip'in gördükleri işkencelerden söz etmesi üzerine duygulanan Flautre, gözyaşları içinde toplantı salonunu terk etti.

KPK toplantısında dün tartışmalı geçen Gezi Parkı görüşmelerin ardından bugün Suriye'de yaşananları ele aldı. Toplantıya davet edilen Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Koalisyonu'nun (SMDK) eski Başkanı Muaz El Hatip'in anlattıkları salonda bulunanlara duygulu anlar yaşattı. Ülkesinden ayrılmak zorunda kalıncaya kadar birkaç kez hapse atıldığını ifade eden El Hatip, 15 metrekarelik hücrede 70'den fazla kişinin tutulduğunu anlatarak Esed rejimin muhaliflere uyguladığı insanlık dışı muameleden söz etti. Suriyeli lider, tutukluların kulaklarının kesildiğini, gözlerinin çıkarıldığını ve yüzlerinin oyulduğunu anlattı. Ağır işkenceye maruz kalanların kanlar içinde geri getirildiğini, işkence sırasında ölenlerin de koğuşlara getirilerek cesetlerin gözleri önünde çürümesine katlanmak zorunda bırakıldıklarını ifade etti. Esed rejimini 'vahşet rejimi' olarak nitelendiren El Hatip, rejimin herhangi bir mezhebi yanının olmadığını savundu.

Suriyeli Muaz El Hatip'in anlattıkları karşısında gözyaşlarına hakim olamayan KPK Eşbaşkanı Helene Flautre, fark ettirmeden gözyaşlarını silmeye çalışsa da toparlanamayınca salonu terk etmek zorunda kaldı. El Hatip'den sonra söz alan KPK Eşbaşkanı Afif Demirkıran ise "Keşke AP'den yeteri kadar üye burada olsaydı. Avrupa ve büyün dünya sesinizi, acınızı duymak mecburiyetindedir. İnsanların öldürülmesi, yerlerinden edilmesi, bu vahşet durmalı, artık insanlık uyanmalı." şeklinde konuştu.

Demirkıran ve diğer KPK üyesi Türk milletvekilleri, dün hararetli tartışmalara neden olan Gezi Parkı görüşmelerinde Avrupalı parlamenterlerin yoğun ilgisine karşın 100 binden fazla kişinin hayatını kaybettiği Suriye konusunda aynı hassasiyetin gösterilmemesini kınadı. Suriye gündemi ile toplanan KPK'ya sadece iki AP milletvekili iştirak etti.CİHAN

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler