YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
FLAŞ! Yargıtay'dan AK Parti açıklaması
'AK Parti hakkında kovuşturmaya yer olmadığına dair verilmiş bir karar yoktur'
FLAŞ! Yargıtay'dan AK Parti açıklaması
24 Ağustos 2009 / 16:59 Güncelleme: 24 Ağustos 2009 / 00:00

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı yaptığı açıklamada, 'AK Parti hakkında Cumhuriyet başsavcılığımızca kovuşturmaya yer olmadığına dair verilmiş  bir karar yoktur.' denildi.


Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı,  ''soruşturmanın gizliliği gözetilmeden ilgili parti hakkında Yargıtay Cumhuriyet  Başsavcılığınca kovuşturmaya yer olmadığına dair verilmiş ve bildiriyle  yayımlanmış bir karar olmadan yapılan haberlere itibar edilmemesini'' istedi.


Başsavcılıktan yapılan yazılı açıklamada, bir kısım basın yayın organlarında, bir siyasi parti hakkında (AK Parti) Anayasa'nın 69. maddesi ve  2820 sayılı Siyasi Partiler Yasası'nın 101. maddesine aykırı olarak ''yabancı devletlerden, uluslararası kuruluşlardan ve Türk uyrukluğunda olmayan gerçek ve  tüzel kişilerden maddi yardım aldığı'' iddiasıyla Yargıtay Cumhuriyet  Başsavcılığınca yürütülen soruşturmanın tamamlandığı yönünde haberler yer aldığı anımsatıldı.


Ceza Muhakemesi Yasası'nın 157. maddesi uyarınca, soruşturmaların gizli olduğu, 172. maddesi gereğince de soruşturmanın tamamlanması halinde kovuşturmaya yer olmadığına karar verileceğinin düzenlendiği hatırlatılan açıklamada, şöyle  denildi:
''Soruşturmanın gizliliği gözetilmeden ilgili parti hakkında Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığımızca kovuşturmaya yer olmadığına dair verilmiş ve  bildiriyle yayımlanmış bir karar olmadan yapılan haberlere itibar edilmemesi
 gerektiğinin hatırlatılması uygun görülmüştür.''


 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler