YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Flaş! Tutuklanan rektörler cezaevine gönderildi
Tutuklama kararının ardından Haberal küçük bir kalp spazmı geçirdi
Flaş! Tutuklanan rektörler cezaevine gönderildi
17 Nisan 2009 / 08:28 Güncelleme: 17 Nisan 2009 / 00:00

Ergenekon soruşturması kapsamında gözaltına alınarak, savcılıktaki sorgusunun ardından mahkeme sevk edilen ve aralarında Başkent Üniversitesi Rektörü Mehmet Haberal'ın da bulunduğu 8 kişi, çıkarıldıkları nöbetçi mahkeme tarafından tutuklandı. Şahıslar sabahın erken saatlerinde cezaevine gönderildi.


Ergenekon soruşturmasının 12. dalgasında gözaltına alınarak, savcılıktaki sorgularının ardından Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'nde Nöbetçi 14. Ağır Ceza Mahkemesi'ne çıkarılan ve haklarında tutuklama kararı alınan 8 kişi, cezaevine sevk edildi. Aralarında Başkent Üniversitesi Rektörü Mehmet Haberal'ın da bulunduğu şahıslar, adliyenin önüne yanaşan cezaevi araçlarına bindirilerek, adliyeden ayrıldı. Tutuklama kararının alınmasının ardından küçük bir kalp spazmı geçiren ve adliyeye istenilen ambulans içerisinde müdahale edilen Mehmet Haberal, cezaevi aracına binerken, adliye çıkışında kendisini bekleyen destekçilerine el salladı. Bu arada cezaevi araçlarının yer aldığı konvoya bir ambulansın da eşlik etmesi dikkat çekti.


BEN TESADÜFEN SERBEST BIRAKILDIM

Ergenekon soruşturması kapsamında sevk edildiği mahkemece serbest bırakılan 68'liler Vakfı Genel Sekreteri Namık Kemal Boya, adliye çıkışı yaptığı açıklamada serbest kalışını tesadüf olarak açıkladı. Cumhuriyetin zor zamanlarından birinde Ergenekon soruşturması kapsamında 4 gün süreyle gözaltında kaldığını hatırlatan Boya, "Tutuklanan diğer arkadaşlarımızla aramda herhangi farklı bir delil olduğuna ilişkin bilgim yok. 30 yıllık hukukçuyum. Ben tesadüfen bırakıldığımı düşünüyorum" dedi.


Öte yandan Boya'nın da serbest bırakılmasının ardından Ergenekon soruşturması kapsamında gözaltına alınan 39 şüpheliden 31'i serbest bırakılmış oldu. Aralarında Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Haberal'ın da bulunduğu 8 şüpheli ise çıkarıldıkları nöbetçi 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nce tutuklanarak, cezaevine gönderildi.


Dün sabahtan itibaren adliyedeki işlemleri devam eden şüphelilerin yakınları ve sevenleri gece boyunca adliye önünde destek verdi. Sabah saatlerinde Haberal'ın aldığı tutuklama kararının ardından rahatsızlanınca, adliye önünde bulunan sevenleri ve yakınları gözyaşlarını tutamadı ve grupta yer alan diğer şahıslar tarafından sakinleştirilmeye çalışıldı. Ağlayan kişilerin basın mensupları tarafından görüntülenmesi üzerine, adliye önünde bekleyen grup basın mensuplarına tepki gösterdi. Bir yandan Haberal'dan


sevindirici haber bekleyen grup, bir yandan da Haberal'ı destekleyen sloganlar attı. Haberal'ın rahatsızlandığına ilişkin haberin duyulması üzerine grup içerisinde yer alan bazı kişiler doktor olduklarını söyleyerek adliyeye girmek istedi. Bu sırada adliyeye girmek isteyen kişiler ile polisler arasında kısa süreli tartışma yaşandı. Haberal'ın destekçileri arasında eski bakanlardan Yaşar Okuyan'ın da bulunduğu görüldü.


Haberal ile birlikte tutuklanan 8 kişi, adliyeden çıkarılırken, adliye önünde bekleyen grup tarafından alkışlarla desteklendi. Haberal, ekip otosuna bindirilirken kendisine destekleyenlere el salladı. Polis konvoyuna 2 Çevik Kuvvet aracının yanı sıra Hızır Acil ambulansı eşlik etti.


YURTDIŞI YASAĞIMIZ VAR

Sevk edildiği nöbetçi mahkemece serbest bırakılan Giresun Üniversitesi Rektörü Metin Öztürk, adliye çıkışı yaptığı açıklamada çok üzgün olduğunu ifade etti.

Ergenekon soruşturması kapsamında gözaltına alınarak, mahkemeye sevk edilen Giresun Üniversitesi Rektörü Metin Öztürk, yurtdışı yasağı konularak serbest bırakıldı. Adliye çıkışında açıklamada bulunan Öztürk, "11 bin öğrenciye, 500 personele hizmet eden bir üniversitenin en başındaki isim olarak, böyle bir organizasyonda adımın geçmesinden dolayı çok üzgünüm" dedi. Soruşturmanın gizli olması nedeniyle içeriğe ilişkin herhangi bir şey ifade edemeyeceğini söyleyen Öztürk, Giresun ve İstanbul emniyetinde çok


iyi ağırlandıklarını dile getirdi. Birlikte görev yaptığı arkadaşlarının da halen nöbetçi mahkemede olmasından dolayı oldukça üzgün olduğunu vurgulayan Öztürk, daha sonra adliyeden ayrıldı. Öztürk'ün avukatı ise müvekkilinin yurtdışı yasağı konularak, serbest bırakıldığını ancak dava sürecinde yargılanacağını kaydetti.


Öte yandan çıkarıldığı mahkemece yurtdışı yasağı getirilerek serbest bırakılan ÇYDD Genel Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi Filiz Meriçli ise herhangi bir açıklama yapmadı. Kendilerini bekleyen yakınlarına sarılan Meriçli ve Öztürk daha sonra adliyeden ayrıldı.İŞTE TUTUKLANANLARIN İSİMLERİ:Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Haberal19 Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ferit BernayEski Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa YurtkuranEski İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih HilmioğluVan Yüzüncü Yıl Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayşe YükselEmekli öğretim üyesi Prof. Dr. Erol Manisalı,Hamdi Gökhan EcevitÖmer Sadun OkyıltırıkSerbest kaldı


68'liler Vakfı Genel Sekreteri Namık Kemal Boya ise serbest bırakıldı.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler