YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
FLAŞ! Teğmenler tutuklandı
3 teğmen tutuklandı 1 kişi ise serbest
FLAŞ! Teğmenler tutuklandı
21 Temmuz 2009 / 21:21 Güncelleme: 21 Temmuz 2009 / 00:00

İstanbul Emniyeti Terörle Mücadele Müdürlüğü ekipleri tarafından düzenlenen operasyonda, bazı generallere suikast planladığı iddiasıyla gözaltına alınan 3 muvazzaf teğmen tutuklandı.  
 
 
Kocaeli, Gölcük ve İstanbul Bahçelievler'de başlatılan çalışmalarda bazı generallere suikast planladığı iddiasıyla 3 muvazzaf teğmen ile bir sivilin gözaltına alındığı belirtildi. Gölcük'te gözaltına alınarak sorgulanmak üzere İstanbul'a gönderilen askerler Merkez Komutanlığı'na götürüldü. Gözaltındaki sivilin ise İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nde sorgulandığı öğrenildi. Şüpheliler, sorgu ve işlemlerinin tamamlanmasının ardından bu sabah Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'ne sevk edildi. Şüpheliler Cumhuriyet Savcısına ifade verecek.


Gözaltına alınan şüphelilerin evlerinde yapılan aramalarda bir miktar uyuşturucu madde ile uyuşturucu haplar ele geçirildiği iddia edilirken bir adreste de mermi içine gizlenmiş bazı krokilerin bulunduğu ileri sürüldü.


TEĞMENLERİN EVİNDE ERGENEKON BELGESİ İDDİASI


İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne ulaşan bir ihbar mailiyle başlatılan ve 3'ü muvazzaf asker 4 kişinin gözaltına alınmasıyla sonuçlanan operasyona ilişkin yeni bilgiler ortaya çıktı. Buna göre gözaltına alınan askerlerin Gölcük'teki evlerinde yapılan aramalarda Ergenekon yapılanmasına ilişkin bazı belgeler bulunduğu iddia edildi.


18 Temmuz 2009 tarihinde İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne ulaşan bir ihbar maili Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerini harekete geçirdi. Mailin içeriğinde gönderen şahsın kendisinin de bir teğmen olduğunu belirttiği ancak ismini vermediği öğrenilirken, mail adresine ve nereden gönderildiğine ilişkin araştırma yapan uzman polisler maili yazan kişiye ilişkin bilgiye ulaşamadığı belirtildi. İmzasız şekilde gelen mailin sadece bir kez kullanılmak üzere hazırlandığını tahmin eden polis, mailin içeriğinde ihbar edilen kişilere yönelik ayrıntılı bilgilerin yer aldığını tespit etti. Mailde dikkat çeken iddialara yer verilerek Gölcük Donanma Komutanlığı'nda görevli 3 teğmen ile İstanbul Şirinevler'de bir kişinin bağlantılı oldukları bilgisi yer aldı. İhbar mailini değerlendirmeye alan İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri harekete geçerek Kocaeli ve İstanbul'daki 3 ayrı adrese baskın düzenledi.


-UYUŞTURUCU, PATLAYICI VE MERMİ -


Şüphelilerin evlerinde yapılan aramalarda elde edilen bilgi ve belgelere el konularak kayıt alındı. Aramalarda çok sayıda CD'ye de el konulduğu ve ihbar mailindeki ciddi iddiaların CD'lerdeki bilgiler ışığında değerlendirileceği öğrenildi. Şüpheli Teğmenlerden birinin otomobilinde yapılan aramada ise 500 gram TNT patlayıcı, 10 paket esrar ve bir miktar Captagon uyuşturucu hap ele geçirildiği belirtildi. Aramalar sırasında bazı mermilerin de ele geçirildiği ve incelemeye alındığı öğrenildi. Aramalarda ayrıca "Ergenekon Analiz Yeni Yapılanma Yönetim ve Geliştirme Projesi" isimli belgenin de ele geçirildiği iddia edildi. Belgenin gözaltına alınan askerlerin evlerinde yapılan aramalarda bulunduğu öğrenildi.


(CİHAN)
 
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler