YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Flaş! Savcı ölü bulundu
Flaş! Savcı ölü bulundu
02 Nisan 2011 15:55
Emekli DGM Savcısı otomobilinde ölü bulundu!

İzmir'de arabasında ölü bulunan emekli Devlet Güvenlik Mahkemesi (DGM) savcılarından Ahmet Birsen'in (54), "Balina" ve "Beyaz Önlük" gibi davalarda görev yaptığı öğrenildi. Birsen, gece saatlerinde Balçova ile Narlıdere ilçeleri arasındaki otoyolda, 35 AE 6400 plakalı otomobilinde tek kurşunla vurulmuş halde bulundu.

Cesedi otopsi için İzmir Adli Tıp Kurumu'na götürülürken ruhsatlı olduğu tespit edilen silahı da incelenmek üzere laboratuvara gönderildi.

Ahmet Birsen'in, kamuoyunda geniş yer alan ve büyük yankı uyandıran Balina ve Beyaz Önlük gibi önemli davalarda görev yaptığı, Ergin kardeşlerin karıştığı Uşak Cezaevi olaylarıyla ilgili iddianameyi hazırladığı, ayrıca "Manisalı Gençler" adıyla bilinen davada yargılanan gençlerin beraatı yönünde mütalaa veren savcı olduğu öğrenildi. 2000 yılında trilyonluk hayali ihracatı konu alan "Balina" operasyonunun savcılarından olan Birsen, Manisalı Gençler davasında sanıkların örgüt üyesi olduğuna dair delil olmadığından beraatlerine karar verilmesi talebinde bulunmuş ve mahkeme heyeti de kabul etmişti.

Çoğu lise öğrencisi olan 16 gence, 26 Aralık 1995'te gözaltına alınmalarının ardından kanundışı örgüt üyesi oldukları iddiasıyla, bir de gözaltında işkence yaptıkları iddiasıyla polislere karşı açılan davalara, basında ve halk arasında bu ad verilmişti. Uzun yıllar süren yargı süreci sonucunda sanık gençler, suçsuz oldukları anlaşılarak beraat etti. Sanık polislerse işkence yapmak suçundan toplam 85 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

DGM savcılığı görevinden emekli olduktan sonra Manisa'nın Saruhanlı ilçesinde noterlik yapmaya başlayan Ahmet Birsen'in, iki erkek ve bir kız babası olduğu belirtilirken eşinden bir süre önce ayrıldığı iddia edildi.

AHMET BİRSEN'İN OĞLU AVUKAT ÖZCAN BİRSEN:''İNTİHARIN ANNEMLE AYRILMALARIYLA BİR BAĞLANTISI YOK. NEDEN OLDUĞUNU BİZ DE BİLMİYORUZ''

İzmir'de intihar etmiş halde bulunan emekli DGM savcılarından Ahmet Birsen'in oğlu Özcan Birsen, ''İntiharın annemle ayrılmalarıyla bir bağlantısı yok. Neden olduğunu biz de bilmiyoruz'' dedi.

Avukat Özcan Birsen, olay karşısında şaşkınlık yaşadıklarını belirtti. Ahmet Birsen'in eşinden 5 yıl önce ayrıldığını belirten Özcan Birsen, ''İntiharının annemle ayrılmalarıyla bir ilgisi yok. Neden olduğunu biz de bilmiyoruz'' dedi.

Özcan Birsen, konuyla ilgili başka bir açıklama yapmak istemediklerini söyledi.

Emekli savcı Ahmet Birsen, Balçova-Narlıdere ilçeleri arasındaki otobanda yol kenarında park halindeki 35 AE 6400 plakalı otomobilde, sağ şakağından tabancayla kendini vurarak intihar etmiş halde bulunmuştu.

Eski Devlet Güvenlik Mahkemelerinde savcılık yapan Ahmet Birsen'in, emekli olmasının ardından Manisa'nın Saruhanlı ilçesinde noterlik yaptığı, bir süre önce de eşinden boşandığı öğrenilmişti.

Birsen, savcılık yaptığı dönemlerde, kamuoyunda ''Manisalı gençler'', ''Balina operasyonu'', ''Beyaz önlük'' ve Uşak Cezaevi olaylarıyla ilgili davalarda görev almıştı.
(AJANSLAR)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler