YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Flaş iddia: Öz'ün Ergenekon'da attığı imzalar sahte!
Ergenekon mağduru yazar Ali Özoğlu, Ergenekon soruşturmasında birçok imzanın Öz adına polisler ve Öz'ün kâtibi Kezban İ. tarafından atıldığını ileri sürdü. HSYK iddiayı inceliyor.
Flaş iddia: Öz'ün Ergenekon'da attığı imzalar sahte!
22 Ağustos 2015 / 07:48 Güncelleme: 22 Ağustos 2015 / 12:13

Ergenekon davasında darbeye teşebbüsten ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan yazar Özoğlu, özel yetkili mahkemelerin kaldırılmasının ardından 11 Mart 2014 tarihinde 5 yıllık tutukluluk süresi geçtiği ve hak ihlaline uğradığı gerekçesiyle tahliye edildi.

Zekeriya Öz'ün görevi kötüye kullanma ve görevi ihmal suçlarından soruşturulmasını talep eden Özoğlu, kendisinin de tutuklandığı 2'nci iddianamenin ek delil klasörleri incelendiğinde, Öz adına atılmış imzaların yaklaşık yüzde 95'inin sahte olduğunu ve binlerce belge karşılaştırıldığında, bu sahteciliğin sistematik olarak yapıldığını ifade etti. 

'ÇIPLAK GÖZLE BİLE ANLAŞILIR' 

Zekeriya Öz'ün imzalarından çoğunun polisler veya Öz'ün kâtibi Kezban İ. tarafından atıldığını iddia eden Ali Özoğlu, birçok belgede polislerin, müdürleri veya birbirlerinin yerine imza attığını öne sürdü.

Özoğlu, HSYK'ya gönderdiği dilekçede özetle şöyle dedi:

"Öyle ki, bazı belgelerin altındaki imzaların hangi memur tarafından atılmış olabileceği dahi yaklaşık olarak tespit edilebilir. Öz'ün imzasının, birden fazla kişi tarafından taklit edilerek atıldığı çok açık bir biçimde anlaşılabilmektedir. Özellikle telefon döküm kararı talebi, gözaltı kararı talebi ve gözaltı kararı, gözaltı süresinin uzatılmasına dair kararların çoğunun altındaki imza, Öz'ün eli ürünü değildir. Gözaltı süreleri kanuna aykırı olarak polis tarafından sahte imza atılarak oluşturulmuştur. Belgelerdeki imza sahteciliği, orta zekâlı bir insanın çıplak gözle dahi fark edebileceği nitelikte bir sahteciliktir."

Özoğlu, Ergenekon yargılaması sürecinde sahte imzalarla ilgili şikâyetini bir dosya halinde HSYK ve Adalet Bakanlığı'na gönderdiğini ancak dosyanın kapatıldığını söyledi.

Özoğlu, "Sahte belgeleri nasıl, nerede, hangi makinelerde düzenlediklerine kadar isim isim belli. Konu ciddi bir şekilde araştırılırsa tüm sahtecilikleri ortaya çıkacaktır" dedi. Özoğlu'nun iddiaları üzerine HSYK müfettişleri de inceleme başlattı. 

 

SABAH

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler