YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
FLAŞ! Diyarbakır'da hain saldırı: 9 asker ŞEHİT
Org.Başbuğ'un Lice ilçesinde patlayan mayın hakkında yorumu...
FLAŞ! Diyarbakır'da hain saldırı: 9 asker ŞEHİT
29 Nisan 2009 / 10:39 Güncelleme: 29 Nisan 2009 / 00:00

Dİyarbakır'ın Lice ilçesindeki hain saldırıda PKK'lı teröristler 9 askerimizi şehit etti.


Genelkurmay Başkanı Org.İlker Başbuğ, haftalık yaptığı basın toplantısında 9 askerimizin şehit olduğunu söyledi.


Diyarbakır-Bingöl karayolunda mayın patladı. Patlama sonucu 9 asker şehit oldu. Hain saldırı sabah saat 06:00 sıralarında gerçekleşti.


Yol kenarına yerleştirilen ve toplamı 100 kiloyu bulan mayın grubu zırhlı araç geçerken patladıldı. Yaklaşık 100 metre uzunluğundaki kablo ile uzaktan patlatılan bomba 2 uzman çavuş 7 askerin şehit olmasına neden oldu.


Patlayıcıların yere gömülü olduğu ve PKK'lı teröristlerin kablo sayesinde yolun uzağında gizlenerek pusu kurdukları anlaşıldı.


Bugünkü saldırının gerçekleştirildiği yerin yakınlarında son 1.5 ay içinde toprağa gömülü patlayıcılar güvenlik güçleri tarafından yapılan aramalarda bulunmuş ve imha edilmişti.Başbuğ'un patlamayla ilgili açıklaması:


"İkinci iletişim toplantımıza, malesef üzücü bir olayla başlıyoruz. Türkiye terörle yaşayan bir ülke. İki gün önce İstanbul'da yaşadıklarımız ve bugün Diyarbakır Lice'de yaşananlar bunun bir örneğidir.


Diyarbakır Lice'de yol emniyetini sağlamak için bir tank ve bir zırhlı personel taşıyıcı yola çıktı. Tankın geçişinin ardından M113 zırhlı personel taşıyıcıya karşı saldırı düzenlendi. 9 vatan evladımız şehit oldu.


M113 araçlarının altında 3-4 santimetre kalınlığında zırh bulunuyor. Bu araca bu denli zarar veren bomba hakkında inceleme yapılıyor. Çok güçlü bir el yapımı patlayıcı olduğu değerlendiriliyor. Patlama düzeneğinin ne olduğu konusunda net bir açıklama yapamam ama uzaktan kumandalı yada kablolu bir sistemle patlatıldığını düşünüyoruz.


Terörle mücadelede karamsarlığa yer yok. Terörle mücadele ekiplerimiz ve polisimiz mücadeleye dünden daha hazır bir şekillde çalışmaktadır."

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler