YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Fitre miktarı belli oldu
Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, bu yılki fitre miktarını 7.50 lira olarak belirledi.
Fitre miktarı belli oldu
12 Temmuz 2011 / 18:22 Güncelleme: 12 Temmuz 2011 / 18:26

Din İşleri Yüksek Kurulu Başkan Vekili Zeki Sayar, yaptığı yazılı açıklamada, fıtır sadakasının (fitre), Ramazan Bayramı'na kavuşan ve temel ihtiyaçlarının dışında nisap miktarı mala sahip Müslümanların kendileri ve velayetleri altındaki kişiler için yerine getirmeleri gereken mali bir ibadet olduğunu hatırlattı.

Yoksulların ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlayan bu ibadetin meşru kılınmasındaki temel hedeflerden birinin de insanların paylaşma bilincini canlı tutmak olduğuna işaret eden Sayar, bu sayede her Müslümanın, ihtiyaç içindeki yoksullara az da olsa bir şey verebilmenin, yardımlaşmanın sevincini yaşadığını belirtti. Sayar, bu nedenle fıtır sadakasının zekattan farklı olarak daha geniş bir mükellef kitlesince yerine getirildiğini anımsattı.

Bu yılki fitre miktarının yapılan bir toplantıyla belirlendiğini anımsatan Sayar, bu toplantıda alınan kararla fıtır sadakasının asgari miktarını belirleyen hadislerle ülkenin sosyo–ekonomik durumu ve bir kişinin günlük asgari gıda ihtiyacını göz önünde bulundurarak 2011 yılı Ramazan ayından 2012 yılı Ramazan ayının başlangıcına kadar en düşük fitre miktarının 7.5 lira olarak tespit ettiğini bildirdi.

Toplantıda, belirlenen fitrenin asgari miktar olduğu, meblağ konusunda bir üst sınır bulunmadığı, herkesin kendi hayat standartlarına, asgari günlük gıda harcamalarına denk düşecek bir miktarda fitre vermesi tavsiyesinde bulunulmasının kararlaştırıldığını belirten Sayar, fitrenin gıda gibi ayni veya nakdi olarak verilebileceğini kaydetti.

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler