YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Fitne sokmak isteyenler olabilir!
Fitne sokmak isteyenler olabilir!
02 Ağustos 2012 15:15
Kerkük'te Irak Türkmen Cephesini ziyaret eden Davutoğlu, "Buraya fitne sokmak isteyenler olabilir. Onlara karşı bu kardeşlik duygularıyla harekete geçeceğiz" dedi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Kerkük'e yaptığı tarihi ziyaret kapsamında Irak Türkmen Cephesi Genel Merkezi'ni ziyaret etti. Davutoğlu, burada "Türkiye Kerkük'e huzur ve barışın gelmesi için elindeki bütün imkanları seferber edecektir. Kerkük, Irak'ın birliğinin bütünlüğünün sembolüdür. Kerkük'te huzur oldu mu, Irak'ta da huzur olur. Irak'ta huzur oldu mu, Ortadoğu'da da huzur olur" diye konuştu.

Davutoğlu, Kerkük Camisi'ni ziyaretinin ardından Irak Türkmen Cephesi Genel Merkezi'ne geçti.

Davutoğlu'nu burada Kerküklü Türkmenler "Yaşasın Davutoğlu" ve "Kerkük Türktür Türk kalacak" sloganlarıyla karşıladı.

Irak Türkmen Cephesi Başkanı Erşat Salihi ile görüşen Davutoğlu, görüşmenin ardından basın toplantısı düzenledi.

Hayatının en mutlu günlerinden birini yaşadığını söyleyen Davutoğlu, "Bugün her zaman rüyalarımızda sizinle birlikte olduğumuz güzel Kerkük'e kavuşma günü. 75 yıl sonra ilk defa bir dışişleri bakanı Kerkük'ü ziyaret ediyor. Bugün tarihi bir gün yaşıyoruz" dedi.

Davutoğlu, bundan sonra yapılacak ziyaretler için araya bu kadar uzun zaman girmeyeceğini vurguladı ve bundan böyle Kerküklüler ile çok daha sık beraber olacağını söyledi.

"Dağlar dağladı beni, gören ağladı beni, demir zincir kar etmez, Kerkük'üm bağladı beni" dizelerini okuyan Davutoğlu, "Bir aşık için şiir ne kadar önemliyse, bizim için de Kerkük o kadar önemlidir. Allah dostluğumuzu, kardeşliğimiz baki eylesin" diye konuştu.


-"Kardeşlik duygularıyla harekete geçeceğiz"-


Davutoğlu, Türkiye için Irak'ın gönüllerden uzak bir ülke olmadığına dikkati çekerek, Türkiye için Irak'ın en yakın dost, en yakın komşu bir ülke olduğunu söyledi.

Davutoğlu, şunları kaydetti:

"Irak'a herhangi bir şey olduğunda, herhangi bir acı haber aldığımızda, hele Kerkük'ten acı haber geldiğinde emin olun ki yüreğimize bir ateş düşer ve bu ateş hiçbir zaman dinmez. Siz burada huzurluysanız, barış içerisinde yaşıyorsanız biz de Türkiye'de huzurlu oluruz. Kerkük'e gelmeyi daha önce birkaç kez planladım ama bazı gerekçelerle gerçekleşemedi. 'Bir gece ansızın gelerek' güzel bir Kerkük sabahında beraber olduk.

Kerkük bölgenin örnek bir numune şehri. Türkmen'i ile Arap'ı ile Kürt'ü ile asırlarca barış içerisinde yaşamış bir kentimiz. Buraya fitne sokmak isteyenler olabilir. Onlara karşı bu kardeşlik duygularıyla harekete geçeceğiz. Kerkük'ün bir barış şehri olarak devam etmesini sağlayacağız. Bu barış şehrinin en önemli unsuru Türkmen unsurudur. Bu unsur da hiçbir zaman yok olmayacak.

Türkiye Kerkük'e huzur ve barışın gelmesi için elindeki bütün imkanları seferber edecektir. Kerkük, Irak'ın birliğinin, bütünlüğünün sembolüdür. Kerkük'te huzur oldu mu, Irak'ta da huzur olur. Irak'ta huzur oldu mu, Ortadoğu'da da huzur olur. Kerkük bölgenin değil, dünyanın en müreffeh, en güzel şehirlerinden biri olacaktır."

Daha sonra Kerkük Kalesi'ni geçen Davutoğlu, burada Osmanlı paşalarının türbelerini de ziyaret etti.

Davutoğlu ayrıca, Irak Türklerinin milli kimliklerinin korunması, meşru siyasi ve kültürel haklarının elde edilmesi için yaptığı çalışmalarla tanınan ve 1980 yılında Saddam Hüseyin yönetimi tarafından idam edilen Kerküklü Türkmen lider Necdet Koçak'ın kabrini de ziyaret etti.

Davutoğlu, Kerkük ziyaretinin ilk bölümünde Vali Necmettin Kerim ve Vilayet Meclisi Başkanı Hasan Turan ile görüşmüştü. (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler