YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Fişleyin talimatı Jandarma'dan
Erzincan'daki Ergenekon yapılanmasının cemaatlere yönelik operasyonunu anlatan aynı zamanda jandarma istihbarat görevlisi olan gizli tanık '1', cemaat üyelerinin ayakkabı numaralarına kadar fişlenmesi talimatının Jandarma İstihbarat Daire Başkanlığı'ndan
Fişleyin talimatı Jandarma'dan
04 Mart 2010 / 08:18 Güncelleme: 04 Mart 2010 / 08:20

Albay Dursun Çiçek imzalı 'Darbe Andıcı'nı Erzincan'da uygulamakla suçlanan, aralarında 3. Ordu Komutanı Orgeneral Saldıray Berk ve Erzincan Başsavcısı İlhan Cihaner'in de bulunduğu 14 sanıklı iddianamede bir jandarma görevlisinin de gizli tanık olduğu ortaya çıktı. İddianameye giren ifadesinde Erzincan'daki Jandarma Alay Komutanlığı'nda istihbarat görevlisi olduğunu söyleyen gizli tanık '1', Ankara'da bulunan Jandarma İstihbarat Daire Başkanlığı'ndan 'cemaat üyelerini ayakkabı numarasına kadar öğrenin' talimatı geldiğini söyledi.

CİHANER BİNBAŞIYI KULLANIYORDU

Gizli tanık '1' Erzincan'daki Ergenekon yapılanmasının, Fethullah Gülen ve İsmailağa Cemaati'ne yönelik komplonun ayrıntılarını anlattı. Cemaatlere yönelik operasyonun içinde bulunmadığını söyleyen gizli tanık '1', "Jandarmaya Erzincan Başsavcısı İlhan Cihaner'in sürekli talimatı oluyordu. Savcı talimatlarını İstihbarat Şube Müdürü Nedim Binbaşı'ya veriyordu. Onun üzerinden işlemlerini takip ettiğini biliyorum" dedi.

ASTSUBAY VE ÇAVUŞ BİLİYOR

Erzincan'da görevliyken geçen yıl Çağlayan karakoluna atanan Serkan adlı uzman çavuşun cemaatlere yönelik teknik dinlemelere ve operasyonlara katıldığını söyleyen gizli tanık, "Serkan uzmanın Erzincan'daki illegal olarak yapılan emirler ve toplantılar ile ilgili ayrıntılı bilgisi vardır" şeklinde konuştu. Gizli tanık '1', ayrıca 2008- 2009 yılında ASAF'ta görevli Tuğrul adlı astsubay ve bir uzman çavuşun Serkan isimli uzman çavuş gibi operasyonun ayrıntılarını bildiğini söyledi.

CEMAATLERİ RAPORLAYIN

Ankara'da bulunan Jandarma İstihbarat Daire Başkanlığı'ndan gelen talimatlar ile irticai faaliyet kapsamında tüm cemaat ve tarikatların takibinin ve kontrolünün yapılmasının istendiğini söyleyen gizli tanık "Gelen talimatlarda tarikat ve cemaat mensuplarına ayakkabı numaralarına kadar tanıyıp bilgi sahibi olup bunlar ile ilgili başkanlığa rapor yazmamız isteniyordu" dedi.

POLİS ALEYHİNE TANIK AYARLADIK

İstihbarat şubede görev yapan Sedat adlı başçavuşa Çatalarmut barajında bulunan bombalarla ilgili jandarmada yapılan toplantılarda neden sık sık kimse ile görüşülmemesinin ısrarla istediğini sorduğunu anlatan gizli tanık '1', "Sedat başçavuş bana 'gerek yok bu zaten polisin yaptığı bir iştir, hatta bunu polisin yaptığına ilişkin, elimizde bir tanığımız da var çok karıştırma, kendinize sorun etmeyin' şeklinde cevap vermişti. Bu olay ile ilgili tanık ifadesi alınmış ise Sedat başçavuş biliyordur" dedi.

 

Anne karnında ölüm iddianameye girdi

Cihaner; mahkemede anne karnında ölen ikiz bebeklerin de hesabını verecek. Ergenekon'un Erzincan yapılanması ile ilgili hazırlanan iddianamede, Başsavcı Cihaner'in yürüttüğü soruşturma kapsamında Refahiye'de jandarmanın yaptığı bir operasyonda gözaltına alınan ve daha sonra sorgu sırasında 8 aylık ikiz bebeklerini düşüren Sümbül Gündoğdu olayına da yer verildi. Eşinin gözaltına alınmasını engellemek isteyen hamile anne Gündoğdu'nun, gördüğü ağır sorgu sonucu ikiz bebeklerinin karnında öldüğü belirlendi. Gündoğdu'nun şikayetçi olmaması için tehdit edildiği de ortaya çıktı. Olay, Efe isimli gizli tanığın anlatımlarına dayanılarak iddianamenin 31. sayfasında yer aldı. Gizli tanık Efe, "İsmailağa cemaati operasyonu sırasında il jandarmada gözaltında bulunan bir hamile kadının psikolojik ve fiziksel baskıyla karnındaki 8 aylık ikiz çocuğu ölmüştü. Bir av esnasında Şenol Başçavuş bu kadını nasıl susturduklarını bana övünerek anlatmıştı" dedi.

 

Boneli bayanlar hangi askerin yakını

Erzincan iddanamesinde yer alan fişleme bilgileri dikkat çekti. İddanamede yer alan "bilgi notu hastane.doc' isimli word dosyasında Erzincan Askeri hastanesine tedavi için gelen türbanlı ve boneli bayanların hangi askeri personelin yakınları olduğuna ilişkin fişleme tutanağı bulunduğu belirlendi. Ayrıca 'İsmailağa cemaat üyeleri.doc' isimli word dosyasında 109 adet cep telefonu numarası ile bu numaraların sahiplerinin kimlik bilgilerinin yer aldığı fişleme dosyasının bulunduğu ortaya çıktı. Zanlıların Erzincan'da yaşayan vatandaşları bir bir fişlediği tespit edildi. İddianamede Fethullah Gülen grubuna yakın olduğu ileri sürülen kişilerin isim, soyadı, adres bilgileri ve telefon numaralarına kadar fişlendiği ortaya çıktı.

 

Ükücülerin sokağa dökülmesi için çalışma

Erzincan soruşturmasındaki ifadelere göre korkunç planların hayata geçirilmesi için harekete geçildiği belirtildi. Gizli tanık Ethem, "Türk İntikam Tugayı'nın (TİT) kurulması ile ilgili bazı faaliyetler oldu ancak faaliyete geçirilemedi" dedi. İddianamede ayrıca ülkücülerin sokağa dökülmesi için her türlü çalışmaya maddi manevi desteğin verileceği anlatılıyor. Yine iddianameye göre; tutuklanan Albay Recep Gençoğlu, emrindeki askerlere Dursun Çiçek'in hazırladığı belirtilen "İrtica ile mücadele eylem planının" uygulatılması için baskı yaptı. Gençoğlu, Jandarma istihbarat astsubayı Şenol Bozkurt'a, "Senden Erzincan'da büyük bir operasyon istiyorum. Silah mı istiyorsun, esrar mı istiyorsun, ne istiyorsan yerine getirilecek. Yeter ki cemaat evlerini tespit et. Bu cemaat evlerine dört ay içerisinde operasyon yapacağız." diyor.

 

Saldıray Paşa darbe tarihini belirlemiş

3.Ordu Komutanı Org. Saldıray Berk'in 29 Mart 2009 tarihli yerel seçimlerinden sonra ve 2011 milletvekili seçimlerinden önce olmak üzere 2 ayrı darbe takvimi belirlediği belirtildi. İddianamede Berk'in "29 Mart yerel seçimlerinden önce 3.Ordu Komutanlığı bünyesinde düzenlediği seminer adı altındaki toplantılarda seçimlerden sonra darbe yapmak, bu gerçekleşmezse 2011 seçimlerinden önce anketlere göre AKP'nin önde olması durumunda askeri müdahale yapmak kararının alındığı dosyadaki Gizli Tanık Efe beyanından ve teşhisinden anlaşılmıştır" denildi.

Yeni Şafak

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler