YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Fırsatçılar iş başında! Tazminat davası açıyorlar!
PKK terörü nedeniyle işleri bozulan Güneydoğulu işadamlarının, devlete milyon dolarlık tazminat davaları açtığı ortaya çıktı. Durumu fırsata çevirmeyi hedefleyen avukatlar da kapı kapı dolaşıp, yüzde 15 komisyon karşılığında işadamlarını davaya zorluyor.
Fırsatçılar iş başında! Tazminat davası açıyorlar!
12 Şubat 2016 / 08:14 Güncelleme: 12 Şubat 2016 / 08:23

Güneydoğu'da terörle mücadele ve hendeklerin kapatılma sürecinde işleri bozulan işadamları, çareyi valilik ve devlet kurumlarına tazminat davaları açmakta buldu.

Sadece Diyarbakır'da terör olayları nedeniyle 38'i otel olmak üzere 6 bine yakın işyerinin kapandığı, açılan dava sayısının ise bine yaklaştığı ifade edildi. Maddi değeri yüksek davaların arkasında, komisyon peşinde koşan avukatların olduğu da belirtiliyor.

Bölgede şu an kapalı olan ünlü bir otelin sahibi işadamı Nedim Çizmeci'nin Diyarbakır Valiliği'ne açtığı davanın değeri 30 milyon TL'yi geçiyor. Bölgede 4 restoran ve 2 oteli bulunan başka bir işadamı ise 120 milyon TL tazminat istiyor. 

FIRSATÇILAR TÜREDİ 

Diyarbakır MÜSİAD Başkanı İsmail Şanlı'ya göre tazminat dalgasında avukatların rant planlarının büyük etkisi var. Avukatların kapı kapı dolaşıp işadamlarından vekalet alma derdine düştüğünü söyleyen Şanlı, şu bilgileri paylaştı:

"1993'teki Lice davaları ile bazı AİHM kararlarını emsal gösteriyorlar. Bizim derneğimize de geldiler. 'Üyeleriniz varsa hemen yönlendirin' dediler. 'Vekâlet verin dava açalım. Bir yıl içinde parayı kazanırız' diyorlar. Kazanılacak tazminatın yüzde 15'ini istiyorlar."

Bu hesaplara girilmesini doğru bulmadıklarını anlatan İsmail Şanlı, "Avukatların hırsı ve yönlendirmeleri nedeniyle kurunun yanında yaş da yanıyor. Ancak devletten de acil çözüm bekliyoruz. Devletin yanı sıra buradaki belediyeler de üzerine düşeni yapmalı. Örneğin Sur Belediyesi hiçbir vergi ve borcu ertelemedi" dedi. 

İŞADAMLARI MUHATAP ARIYOR

Sadece Diyarbakır değil tüm Güneydoğu'da yüzlerce tazminat davası açıldığını belirten Güneydoğu Genç İşadamları Derneği Başkanı Hakan Akbal, sürecin dalga dalga yayıldığını ifade etti.

Birçok işadamının zararlarının tahsilinde bir muhatap bulamadığı için bu yolu tercih ettiğini söyleyen Akbal, "İşadamları konuyu AİHM'e kadar taşımayı planlıyor. Sadece işadamları değil, boşaltılan evler içinde de avukatlar ev sahiplerinden vekâlet topluyor. Süreç bu yönde ilerler ve emsal kararlar çıkmaya başlarsa milyarlarca dolarlık bir tazminat yükü ortaya çıkabilir" dedi.

 

SABAH

alanda kaçanmı
 // Muammer
elbette evleriharapolanlar haklarını arasılar ama pirince giderken bulgurdanda olmasınlar.devlet zararı olanların zararını ödeyecek ama birde avukat beslemeyelim....
12 Şubat 2016 Cuma 16:09
Halk
 // Adıyaman'lı Akın
O kendini halk olarak sayan PKK yandaşları sazlı Selo'yu ve PKK'yı mahkemeye vermeleri lazımdı. Devlet gereğini yaptı....
12 Şubat 2016 12:50
 // Vatandaş
Kimse kusura bakmasın ordaki halk pkk ya destek vermeden önce bunları düşünecekti gitsin pkk ya dava açsınlar devlete değil...
12 Şubat 2016 11:16
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler