YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Financial Times'tan Türkiye yazısı
Türkiye karşıtı tutumuyla bilinen Financial Times gazetesi, bu kez Türkiye ekonomisindeki gelişimi anlattı. Hem ülkedeki paralel yapılanma hem de bölgesel sorunlara rağmen büyümeye devam edildiğinin altını çizen gazete,petroldeki düşüşe de dikkat çekti.
Financial Times'tan Türkiye yazısı
27 Kasım 2014 / 11:27 Güncelleme: 27 Kasım 2014 / 11:31

Financial Times gazetesinde Daniel Dombey imzalı haberde, hem Suriye ve bölgesel sorunlar hem de Pensilvanya Örgütü ile hükümet arasındaki krize dikkat çekildi.

Tüm bu türbülansa rağmen...

Tüm bu "türbülansa" rağmen, Türkiye ekonomisi hakkındaki iyimserlik somutlaşıyor", diyen gazete, inşaat sektöründe ev satışlarının bir önceki yılın ekim ayına göre yüzde 25 arttığına dikkat çekiyor.

Artan dış ticaret açığının kapanmasına yardımcı olacak şekidle ihracatın ilk dokuz ayda yüzde 5.5 arttığına dikkat çeken haber, OECD'nin Türkiye ekonomisinin bu yıl yüzde 3 büyüyeceği tahmininden de bahsediyor.

Petrolün etkisi yadsınamaz

"Türkiye'nin beklenmeyen direncinde petrol fiyatlarındaki küresel düşüşün etkisinin" de yadsınamayacağını söyleyen gazete, petrol piyasasındaki öngörülemezliğin aynı zamanda bir endişe nedeni olduğunu da yazıyor. Dombey, ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın bu konuya dikkat çeken sözlerine yer veriyor.

Babacan "Sonsuza kadar buna güvenemeyiz. Petrol fiyatları düşük bu yüzden bir şey yapmamıza gerek yok diyemeyiz" diyor.

Türkiye potansiyelinin gerisinde

Haber tüm bu iyi göstergelere rağmen, zayıf noktalara da dikkat çekerek sonlanıyor. Haberde OECD'nin büyüme tahmini altına düştüğü nota dikkat çekiliyor. Bu nota göre gayrisafi yurt içi hasıla gelecek yıllarda "Türk standartlarına göre görece zayıf" kalacakken, Türkiye "uluslararası yatırımcıların hassasiyetlerindeki değişimlere karşı kırılgan."

Haber, OECD'nin uyarısının IMF tarafından yapılan uyarı ile örtüştüğünü söylüyor. IMF, Türkiye'nin potansiyelinin yüksek enflasyon ve yabancı fonlara olan yüksek bağımlılık nedeni ile geride durduğunu söylüyor.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler