YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Financial Times: Türkiye izlenme listesinde
Financial Times'ta çıkan makalede Türk ekonomisinin son yıllardaki başarısından bahsedilirken son zamanlarda yaşanan olayların ardından Türkiye'nin izlenme listesine alındığına dikkat çekildi.
Financial Times: Türkiye izlenme listesinde
09 Ocak 2014 / 18:00 Güncelleme: 09 Ocak 2014 / 16:52

Türkiye'de yolsuzluk operasyonu ve yapılan görev değişikliklerini takiben Ian Bremmer Financial Times için dün yazdığı makalesinde Türkiye'nin izlenme listesine girdiği ve bunun nedenlerini ele aldı.

Bremmer “Dünyanın en dinamik yükselen piyasaları içinde, Türkiye'nin son yıllarda dikkat çekici bir başarı hikayesi var. Recep Tayyip Erdoğan'ın ilk defa başbakan seçilmesinden ve AKP'nin ilk defa başa geçmesinden bu yana, ekonomik büyüme geleneksel İstanbul-Ankara-İzmir kuzeybatı üçgeninin ötesinde genişletildi ve çevresi geniş elit bir tabakadan oluşan yeni yatırımcılar, yeni şirketler ülkede görülmeye başlandı. Kişi başına gelir düzeyi üçe katlandı ve Türkiye global sahnede önemli bir aktör konumuna geldi. Bu yüzden Türkiye'de artan politik kargaşa eğilimi çok fazla cesaret kırıcı” diye yazdı.

Ticareti geliştirme planlana tepki olarak çıkan protestoların İstanbul'un merkezinde polislerle protestocular arasında düşmanca bir çatışmaya dönüşmesinin şok etkisi yarattığını ifade eden Bremmer “Başbakan Erdoğan'ın tüm olanlara bazen ilgisiz bazen münakaşacı cevaplar vermesi politik ve halk eleştirilerine ve halk öfkesinin artmasına sebep oldu. Son olarak yaşanan yolsuzluk operasyonu ve akabinde bazı kabine üyelerinin istifası veya kovulması ise siyasi kavgayı körükledi” ifadelerini kullandı.

Makalede büyük miktarda cari işlemler açığının ve özel sektör döviz borcunun Türkiye için risk oluşturduğunun altı çizildi. Öte yandan ülkede seçim döneminin yaklaşmasıyla birlikte siyasi belirsizliğin ve Fed'in varlık alımında azaltıma başlamasının da kırılganlığı arttırdığına dikkat çekildi. Financial Times'da yer alan risk unsurları ise, Irak ve Suriye'deki şiddetin sıçraması, Kürt isyanının tekrarlanma olasılığı olarak sıralanıyor.GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler