YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Financial Times: “Gülen Erdoğan'dan çok İsrail’e dost”
Financial Times gazetesi çarpıcı bir analize imza attı: "Gülen Erdoğan'dan çok İsrail'e dost!"
Financial Times: “Gülen Erdoğan'dan çok İsrail’e dost”
16 Ocak 2014 / 11:57 Güncelleme: 16 Ocak 2014 / 16:22

Türkiye’de El Kaide’ye karşı yürütülen operasyon kapsamında, terörle mücadele ekiplerinin Suriye’ye yardım taşıyan İnsani Yardım Vakfı İHH’nin Kilis bürosuna yaptıkları baskın ve aramalar İngiliz gazetelerinden Financial Times ve The Times’ın sayfalarına da yansıyor.

Financial Times ilginç bir tespit de yer alıyor. Fethullah Gülen'in Gazze Filosu'na karşı çıktığını hatırlatan Financial Times, ilginç bir de tespitte bulundu:

“Gülen’in hareketi, İslam’ın farklı geleneklerinden gelen İHH veya Erdoğan’ın AKP’sine kıyasla İsrail’e daha dostane.”

Financial Times gazetesi İstanbul muhabiri Daniel Dombey, İHH’nin 2010’da Gazze’ye yardım taşıyan ve İsrail’in saldırısına uğrayan Mavi Marmara yardım filosuyla öne çıktığını belirtip İsrailli yetkililerin İHH’nin ‘El Kaide bağlantılı olduğu’ yönünde iddialarda bulunduğunu hatırlatıyor.

İHH’nin baskınla ilgili yaptığı basın açıklamasına da yer veren gazete, vakfın Genel Sekreteri Yaşar Kutluay’ın “Bu İsrail yanlısı kurumlar, kuruluşlar veya içerilerine sızılmış yapılar tamamen deşifre olacaktır” sözlerini aktarıyor.

Gülen Gazze filosunu onaylamamıştı

Türkiye’de Gülen Cemaati’nin yargıya sızdığına ilişkin iddiaları Fethullah Gülen’in inkâr ettiğini yazan gazete, Fethullah Gülen’in 2010 yılında Wall Street Journal gazetesine verdiği mülakatta Gazze filosunu eleştirip İHH’yı onaylamadığını hatırlatıyor.

Gazete, İHH’nin adının daha önce de içinde silahlar olduğu iddia edilen bir TIR'da yapılan aramayla anıldığını hatırlatıp haberi Başbakan Erdoğan’ın “Türkiye karşıtlarının Türkiye’ye zarar vermek için Gülencileri kullandığı” sözleriyle sonlandırıyor.

Silah teslimatı suçlaması

The Times gazetesinin İstanbul muhabiri Alexander Christie-Miller de İHH’ye yapılan baskını aktardığı haberinde İHH için şu ifadeleri kullanıyor:

“İslamcı vakıf Suriye’deki iç savaş mağdurlarına yardım dağıtıyor ama son dönemde çalışmalarını silah teslimatı yapmak için kullanmakla suçlanmışlardı.”

The Times’ın haberinde İHH avukatlarından Uğur Yıldırım’ın “baskınların komplonun bir parçası olduğu” ve Mavi Marmara olaylarından sonra vakfı “terörist örgüt olarak göstermek için girişimlerde bulunulduğu” yönündeki sözleri de yer alıyor.

 

12:03
 // M.N.A.
Hoca dedik şeytan çıktı efendi dedik soytari bir kovboy çıktı nalet olsun böyle zamana zaman kötü olunca her şey oluyor...
17 Ocak 2014 12:03
11:59
 // M.N.A.
Her zaman pardon nalet olsun böyle zamana her vakit söyluyorum bu mr.gülen şebekesinin gerçek yüzü dersane meselesinden sonra belli oldu ben saf ve temiz anadolu insanina üzülüyorum bunlarin ağından kurtarilmasi lazim mr.gülen cehennem çukurunda yanacak etrafindaki çakallarla beraber...
17 Ocak 2014 11:59
13:37
 // UYAN AZIZ MILLETIM
Ihlaslı hizmet ehlini tenize ederek diyorum ki ABD'den,
maalesef ülkemiz aleyhine çalıştığı aşikar olan (HOCA EFENDI) istismarcılarını artık anlayınız;TAKDIR SIZINDIR!...
16 Ocak 2014 13:37
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler