YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Financial Times 86 kişinin darbe girişiminden dola
Financial Times 86 kişinin darbe girişiminden dola
Financial Times 86 kişinin darbe girişiminden dola
14 Temmuz 2008 / 16:49 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Uluslararası haber ajanslarının metinlerine yer veren gazeteler, aralarında eski ordu komutanlarının da bulunduğu 86 kişinin darbe girişimi nedeniyle terörizmle suçlandığını yazdı.


Washington Post ve Washington Times gibi gazeteler internet adreslerinde yer verdikleri ajans haberlerinde iddianamenin hükümet ve seküler gruplar arasındaki güç mücadelesinin son perdesi olarak görüldüğü yorumu yapıldı. Türkiye'deki darbelerin listesini veren ajanslar, analistlerin, "Komuta kademesinin desteği olmadan emekli generallerin darbe yapması çok zor, geçmişte bu tür girişimlerin hepsi akamete uğradı" ifadelerine yer verdi.


ABD hükümetinin finanse ettiği Amerika'nın Sesi (VOA) radyosunun Türkçe servisi ise haberi internet sitesinde manşetten duyurdu. VOA, gözaltıların AK Parti'nin "laiklik karşıtı eylemlerin odağı olmakla" suçlanıp, kapatılması için Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nca Anayasa Mahkemesi'ne açtığı dava için geri sayımın sürdüğü bir dönemde yoğunlaştığına dikkat çekti. VOA, soruşturmayla ilgili olarak "Muhalefet başta olmak üzere kamuoyunun 'demokrat' birçok kesimi tarafından "İddianame bile ortada yok. AKP, kapatma davasının intikamını almaya çalışıyor" diye eleştirildi." ifadelerini kullandı.


FİNANCİAL TİMES: "86 KİŞİ, DARBE GİRİŞİMİYLE SUÇLANDI"


İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin, "Ergenekon Soruşturması"na ilişkin iddianamenin tamamlanarak mahkemeye sunulduğunu bildirdi. Başsavcı Engin'in açıklamaları dış basında da yankı buldu.


BBC, gelişmeyi, internet sitesinde ön sayfasında yer verdi. BBC, iddianamede 86 kişinin darbe girişiminden dolayı suçlandıklarını belirtti. BBC, iki orgeneral, işadamları ve gazetecilerin tutuklanması ardından bu iddianamenin açıklandığını kaydetti. BBC, "AK Parti'nin kapatılması davası nedeniyle ülkede gerginlik artıyor." diye yazdı.


Financial Times (FT) gazetesi de 86 kişinin darbe girişimi nedeniyle suçlandığını yazdı. FT, iddianamenin, "siyasi ve kamunun yoğun ilgisi" altında açıkladığını da kaydetti. Ergenekon'un AK Parti'yi de devirmeye çalışmakla suçlandığını da belirten gazete, örgüt üyelerinin AK Parti'ye karşı "şiddetle karşı çıktıklarını" belirtildiğini yazdı.


Times gazetesi de habere yer vererek davanın gitgide "siyasi elitler ile hükümet arasında bir güç mücadelesine" dönüştüğü yorumunda bulundu.


 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler