YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Filtre bahane rant şahane
'İnternete sansür geliyor' iddiasıyla sokaklarda düzenlenen eylemlerin altından fahiş fiyatlarla yazılım satan firmalar çıktı...
Filtre bahane rant şahane
18 Mayıs 2011 / 08:03 Güncelleme: 18 Mayıs 2011 / 10:05

Bilgi Teknolojileri İletişim Kurumu (BTK) standart internette isteyenlere ücretsiz filtreleme yapabilme imkanı getiriyor. Ücretsiz sunulan ve kullanıcının tercihine bırakılan bu imkan, 50-100 dolara yazılım programını satan firmaları rahatsız etti. Uygulamaya karşı çıkan söz konusu firmaların da organizasyonuyla 'güvenli internet' çalışması, 'internete sansür geliyor' yalanına dönüştürüldü.

ÇERÇEVEYİ VATANDAŞLARIN TALEPLERİ OLUŞTURDU

Konuyla ilgili olarak bilişim uzmanlarının yanı sıra BTK yetkilileri de kara propagandadan şikayet ediyor. BTK Basın Müşaviri Güleser Aykara, "Güvenli İnternet Hizmeti" adı verilen uygulamanın isteyen kullanıcılar için internetten güvenli hizmet alma seçeneği sunduğunu söylerken, filtrenin çocuk istismarı ve pornosu, sanal kumar ve uyuşturucuya karşı etkili koruma sağlayacağını belirtti. Aykara, ayrıca uygulamanın çerçevesinin, Türkiye'de internetin güvenli kullanımına yönelik şikâyet ve talepler doğrultusunda ortaya çıktığı kaydetti.

İSTEYEN KULLANACAK

22 Ağustos 2011 tarihinden itibaren uygulamaya geçecek hizmetin, birçok internet yazılım firması tarafından 50 ila 100 dolar arasında ücret karşılığı sunulan filtreleme hizmetlerine alternatif olarak sunulacak. Aykara, 'Güvenli İnternet Hizmeti'nin bir zorunluluk olmadığının altını çizerken, "Güvenli interneti sadece talep eden aboneler ücretsiz olarak alabilecek. Talep etmeyenlerin internet erişimlerinde ise mevcut duruma göre hiçbir değişiklik olmayacak. Bu hizmeti alıp almama, seçip seçmeme konusunda kullanıcıların rızası esas olup, tam bir özgürlük mevcuttur" açıklaması yaptı.

DÜNYADA BENZER UYGULAMALAR VAR

Bu arada, 'Güvenli İnternet Hizmetini' alan kullanıcı, profiller arası geçişleri istediği an yapabilecek. Buna göre, örneğin bir evde çocukların internet kullanımı sırasında "çocuk profili" seçilebileceği gibi, yetişkinlerin internet kullanımları sırasında "aile profili" veya "yurtiçi profil"e de geçilebilecek. Hem Türkiye'de, hem de dünyada internet servis sağlayıcıları kullanıcılara benzer hizmetleri sunuyor. Avrupa Konseyi ve Avrupa Birliği'nin bu konuda tavsiye kararları bulunurken, Avustralya, İngiltere, İsviçre, İspanya ve Japonya'da benzer uygulamalar yapılıyor.

YAZILIM FİRMALARININ KARA PROPAGANDASI

Filtreleme programı yazılımı yapan ve satan firmaların kafa karışıklığı yaratarak güçlü bir kara propaganda oluşturduğuna işaret eden bilişim uzmanları ise, bu yazılım firmalarının 50-100 dolardan filtre programı sattıklarını belirttiler. Türkiye'de binlerce ailenin bu programlardan alıp, çocuklarını korumaya çalıştığını ifade eden uzmanlar, BTK'nın bunu bedava vermesinin, yazılım firmalarının rantına engel olacağını söylediler.

 

Kullanıcı için tek bir profil zorunluluğu bulunmuyor

 

Sistemde internet kullanıcılarının, 'Güvenli İnternet Hizmetini' seçmesi halinde de istediği an filtresiz internet hizmetine erişebileceğine dikkat çekiliyor. Böylece tek bir profili kullanma zorunluluğu olmadığı, "Güvenli İnternet Hizmeti'nde bunu seçmeyen kullanıcı internet hizmetini aynen kullanmaya devam edecek. Güvenli İnternet Hizmetinde standart profile ilave olarak, çocuk, aile ve yurtiçi profilleri olacak. Çocuk Profilinde, kurum tarafından işletmecilere gönderilen alan adı, IP adresi ve portlara erişim sağlanacak. Çocuk paketinde kullanıcı, belirli siteler haricinde başka sitelere giremeyecek. Aile Profilinde, kurum tarafından işletmecilere gönderilen alan adı, IP adresi port ve web proxy sitelerine erişim olmayacak. Yurtiçi Profilde kullanıcı sadece yurtiçinde barındırılan ve kurum tarafından tarafından işletmecilere gönderilen alan adı, IP adresi ve portlara erişimin sağlayabilecek. Yurtdışından yayın yapan zararlı sitelerin yüzde 99'unu oluşturan siteler girişim engellenecek. Standart profilde ise kullanıcının erişebileceği internet site ve uygulamalarına ait herhangi bir sınırlama olmayacak.

 

Kelimelere sansür yok

 

"Sakıncalı 138 kelime düzenlemesi, her siteyi sansüre uğratacak. Sansürlü tek bir kelimenin geçtiği siteye bile giriş yapılamayacak" iddialarının doğru olmadığını belirten bilişim uzmanları şunları söylediler: "İddia edilen kelimelerin geçtiği tüm sitelerin kapanması gibi bir uygulama söz konusu değil. Çocukların cinsel içerikli sitelerden korunması amacıyla bu sitelerde sıkça geçen kelimeler belirlendi. Bu kelimeler servis sağlayıcılarına iletilerek dikkatli olmaları, bu kelimelerin sıkça geçtiği sitelerin içeriğine bakmaları konusunda uyarıldı." (Yeni şafak)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler