YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Filoya videolu tuzak
2. Özgürlük Filosu'nu durdurmak için her yolu deneyen İsrail, bu kez "kara propaganda"ya sarıldı. "Eşcinsel olduğu için yardım konvoyuna katılma isteğinin reddedildiğini" iddia eden bir kişiye ait video YouTube'da dolaşmaya başladı.
Filoya videolu tuzak
29 Haziran 2011 / 08:26 Güncelleme: 29 Haziran 2011 / 08:41

İsrail yönetimi, Gazze ablukasını delmek adına yola çıkmaya hazırlanan 2. Özgürlük Filosu'nu durdurmak için her yolu deniyor. Son olarak Filistin'e yardım konvoyuna katılmak istemesine rağmen cinsel tercihleri nedeniyle başvurusunun kabul edilmediğini iddia eden bir kişinin YouTube'da dolaşan videosunu İsrail hükümetinin hazırladığı anlaşıldı. 23 Haziran günü YouTube'a konulan bir videoda "Marc" isminde bir eşcinsel, Gazze'ye doğru yola çıkacak olan filoya kendisinin de katılmaya çalıştığını, fakat filoyu organize eden gruplarca "eşcinsel olduğu" gerekçesiyle geri çevrildiğini, organizatörlerin de Hamas destekçisi olduğunu iddia ediyordu. Siyasi mücadelede eşcinseller, kasıtlı olarak kullanılıyor. Daha önce de kendisini "Suriyeli eşcinsel Emine Araf" olarak tanıtan kişinin ABD'li Tom MacMaster olduğu anlaşılmıştı.

KARIŞANLARIN HEPSİ İSRAİLLİ

Videonun içeriği kadar ilgi çekici bir başka yönü de ses sisteminin kalitesi, kusursuz kurgu ve profesyonel teknik donanımdı. Filistin yanlısı bazı kesimler, videonun uydurma olduğunu söylüyordu. Bu görüşü destekleyen ilk bilgi gazeteci Max Blumenthal'dan geldi. Blumenthal, "Filistin dostları" tarafından ayrımcılığa uğradığını iddia eden şahsın, Benyamin Netanyahu liderliğindeki İsrail Başbakanlığı'yla bağlantılı olduğunu gösterdi. Videoyu ilk paylaşanlardan biri, Facebook sayfasına videoyu koyan Neil Lazarus'du. Blumenthal, Lazarus'u İsrail resmi propaganda mekanizması Hasbara'dan bir temsilci olarak tanıdığını belirtti. Lazarus'un ardından videoyu İsrail Dışişleri Bakanlığı, resmi Twitter adresi üzerinden paylaştı. Paylaşımda videonun kaynağı olarak @guyseeman gösteriliyordu. Guy Seeman'ın da İsrail resmi görevlisi çıktı. Derinleşen araştırmada, videodaki "aktivist Marc"ın aslında, İsrailli oyuncu ve halkla ilişkiler uzmanı Omer Gershon olduğu ortaya çıktı.

YARIN YA DA CUMAYA YOLCU

Öte yandan İsrail ablukası altındaki Gazze'ye yardım götürmeyi amaçlayan 22 ülkeden eylemciler, yarın veya cuma Yunanistan'ın Girit adası açıklarında buluşmayı ve 10 kadar gemiyle denize açılmayı planlıyor. Yardım filosunun önemini sınırlamaya yönelik İsrail'in diplomatik çabalarından memnuniyet duyduğunu söyleyen İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman ise, "Diplomatlarımız yüzlerce görüşme yaptı ve filodaki gemi ile yolcu sayısı beklenenden az oldu. Muhataplarımız Gazze'ye yardımı İsrail'in Aşdod ve Mısır'ın El Ariş limanları ya da BM aracılığıyla ulaştırmanın mümkün olduğuna ikna oldu" dedi.

 

O gemilere binenler 10 yıl İsrail'e giremez

Gazze'deki ambargoyu delmek için hakekete geçmesi planlanan gemilere binecek olan gazetecilere tehdit gibi bir uyarıda bulunan İsrail, bu kişilerin ülkesinde yıllarca görev yapmalarına izin verilmeyeceğini açıkladı. İsrail hükümetinin basın merkezinden yapılan açıklamada, önümüzdeki hafta yola çıkması beklenen filonun "tehlikeli bir provokasyon" yaptığı öne sürülerek, bunun "İsrail yasalarının uluslararası alanda ihlali" olduğu kaydedildi. Açıklamada, filodaki gemilere binmenin, "katılımcıların İsrail'e girişine 10 yıl izin verilmemesine" ve başka yaptırımlara yol açacağı uyarısında bulunuldu.

 

24 ülke Filistin'i tanıyacak

İsrail'in Gazze filosunu engellemeye çalıştığı bir sırada Filistin'den ülkenin geleceğine dair önemli bir açıklama geldi. Filistin Devlet başkanı Mahmud Abbas'ın partisi El Fetih hareketinin üst düzey yetkilisi Nebil Şaat, eylül ayına kadar en az 24 ülkenin, haziran 1967 sınırlarında bir Filistin devletini tanıyacağını söyledi. Şaat, Filistin'i şimdiye kadar 115 ülkenin resmen tanıdığını ve 5 ülkenin de tanıyacağını teyit edeceğini, böylece sayının 120'ye ulaşacağını söyleyerek, "Eylülden önce en az 24 ülkenin bizi tanıma kararı aldığı bilgisine sahibiz. Bizi bilgilendirdiler ve Ermenistan'dan başlayarak bunun gelecek haftalarda olmasını bekliyoruz" dedi. Şaat ayrıca, şimdiye kadar Filistin devletini tanımayan Suriye ve Lübnan'ın şüphesiz Filistin devleti lehine oy kullanacaklarını söyledi.

 

Dört dilde 'özür yok'

İsrail Ordusu, 2. Özgürlük Filosu'nun Gazze'ye hareketi öncesinde farklı dillerde uyarılar yayımladı. Açıklamalarda, "Sınırlarımızı terör örgütlerinden ve onları destekleyen ülkelerden korumak için elimizden gelen her şeyi yapacağız. İsrail Ordusu bu uğurda yaptıklarından dolayı asla özür dilemez" ifadeleri yer alıyor. Arapça, İngilizce, İspanyolca ve Fransızca yapılan uyarılarda, "İsrail'in güvenliğini uluslararası topluma havale edemeyiz" deniliyor. (Yeni Şafak)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler