YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Film gibi DHKP-C operasyonu
İstanbul'da terör örgütü DHKP-C'nin gençlik yapılanmasına yönelik düzenlenen operasyonda 12 kişi gözaltına alındı.
Film gibi DHKP-C operasyonu
14 Mart 2013 / 11:10 Güncelleme: 14 Mart 2013 / 11:33

İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, sabah saatlerinde Okmeydanı'nda terör örgütü DHKP-C'nin gençlik yapılanması üyelerinin yer aldığı bir adrese baskın düzenledi.

Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü polislerinin de destek verdiği operasyonda 5. katta bulunan adrese, kapının açılmaması üzerine demir parmaklıkları kırarak girildi. Dairede bulunan ve güvenlik güçlerinin içeri girmesini engellemek isteyen yaklaşık 10 kişilik grup, biber gazı kullanılarak etkisiz hale getirildi.
 
Dairenin içinde odalarda bulunan demir kapılar ise kırıldı. Bazı örgüt elemanlarının, ellerindeki belge ve dokümanları ateşe verdi. 
 
Adreste bulunan 12 kişi Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü otobüsüne bindirilerek emniyete götürüldü. Otobüstekilerin, slogan atarak camları tekmeledikleri görüldü.
 
Binayi güvenlik kameralarıyla donatmışlar

DHKP-C’ye yönelik düzenlenen operasyonda kaçak kullanıldığı belirlenen elektrik, su ve doğalgaz akışı görevliler tarafından kesildi. Örgütün operasyonlara karşı binayı güvenlik kameralarıyla donattığı ortaya çıktı.  

Alınan bilgiye göre, eylem hazırlığı içinde olduğu belirlenen DHKP-C’lilere yönelik Terörle Mücadele, İstihbarat ve Özel Harekat Timleri’nce şafak operasyonu düzenlendi. Piyalepaşa Mahallesi’nde belirlenen 4 katlı bir binaya düzenlenen operasyon sırasında örgüt üyeleri doküman ve dijital delilleri ateşe verdi. 11 çelik kapı bulunan binada kendilerini bir odaya kapatan örgüt üyeleri dumandan zehirlenme tehlikesi geçirdi. Polis ekipleri, örgüt üyelerinin zehirlenme ihtimali nedeniyle pencerelerin demir parmaklıklarını keserek içeri girdi. 13 örgüt üyesi polis ekiplerince gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında DHKP-C Türkiye Komitesi Üyesi Kaan Ünsal’ın da olduğu belirtildi.

Zanlıların gözaltına alınmasının ardından binada incelemeler yapıldı. Örgüt üyelerinin doküman ve evrakları yakması nedeniyle olay yeri inceleme ekipleri çağrıldı. Binadaki incelemeler sırasında örgütün doğalgaz, su ve elektriği kaçak kullandığı tespit edildi. Bunun üzerine İGDAŞ, İSKİ ve BEDAŞ ekiplerine haber verildi. Olay yerine gelen İSKİ görevlileri, binanın suyunun mahallenin ana borusundan özel düzeneklerle alındığını belirledi. Örgütün su tesisatının borçları nedeniyle daha önce de birkaç kez iptal edildiği ve 24 bin liralık cezaları bulunduğu öğrenildi. Görevliler, kaçak kullanılan su, elektrik ve doğalgazı kesti.

Öte yandan örgütün binaya, polisin operasyonlarına karşı güvenlik kameraları yerleştirdiği öğrenildi. Helikopterli operasyonlara karşı çatıda da güvenlik kamerası bulundurulduğu belirtildi. Polisin olay yerindeki incelemeleri sürüyor.

 
 
AA
 
okmeydanı
 // arife nayir
arkadaşlar biz bıktık bu olaylardan artık dursun her sabah bir olayla kalkıyoruz ben işe gelmek için girmediğim sokaklara girdim her taraf kapalı güzelim okmeydanı ne hale getirdiler yazık ya polis ne yapsın hepsi emir kulu onlarada yazık ne istiyolar bilmiyorum biber gazı evlere kadar giriyo evde bebek var yazık artık bitsin yada bitirin teksas oldu gece silah atmalar uyku yok bize bu şekilde okmeydanına zarar veriliyor artık durdursunlar gaziyi gecti yeter artık ...
14 Mart 2013 08:26
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler