YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Filistinli kız Erdoğan'la görüşmek istiyor
Filistinli kız Ahed Tamimi, İstanbul'da boğazın keyfini çıkardı. İsrail askeri ile yaşadığı o anları anlatan Tamimi, "Yine olsa aynı şeyi yaparım" dedi. Tamimi İstanbul'a Başbakan Erodoğan ile de görüşmek istediğini söyledi
Filistinli kız Erdoğan'la görüşmek istiyor
26 Aralık 2012 / 18:14 Güncelleme: 26 Aralık 2012 / 18:17

İsrail askerlerine karşı duruşuyla dünyanın gündemine oturan 13 yaşındaki Filistinli cesur kız Ahed Tamimi, annesi Neriman ile birlikte İstanbul Boğazı’nın keyfini çıkardı. Başakşehir Belediyesi’nin davetlisi olarak geldikleri İstanbul’da tekne ile boğaz gezisine çıkan Ahed, martılara simit attı. İstanbul boğazının doyumsuz manzarasını elindeki kamera ile görüntüleyen cesur kız, Filistin’e selam göndermeyi de ihmal etmedi.

Tekne gezisi sırasında İHA’nın sorularını yanıtlayan Filistinli Ahed Tamimi, daha önce deniz gördüğünü ancak ilk kez bir tekne ile gezinti yaptığını söyledi.
İsrail askerine karşı durduğu o anları da anlatan Ahed, “Ağabeyimi gözaltına almışlardı. Olduğum yer yüksekteydi. Askerler benimle dalga geçiyor ve bana gülüyorlardı. Ben de onlara gereken cevabı verdim. Ağabeyimi almak için çok mücadele ettim. İsrail askerlerinden korkmuyorum ama o anda abim için endişelenmiştim. Yine olsa yine yaparım” dedi.
İstanbul’da Başbakan Erdoğan ile görüşmek istediği söyleyen cesur kız Ahed, “O İsrail’e ‘one minute’ dedi. Ben de İsrail askerlerine onun davrandığı gibi davranıp ‘one minute’ demek istiyorum. Filistin’e destek verdiği için kendisine çok teşekkür ederim” şeklinde konuştu.

Ahed Tamimi tekneden dünyaya da çağrıda bulunarak, “Bu haklı davamızda bizi yalnız bırakmasınlar. Dünya halklarının bize yardımcı olması gerekir. İsrail’in Filistin’den çıkmasını istiyorum ve İsrail’in boykot edilmesini istiyorum” ifadelerini kullandı.

Türkiye’de eğitim alıp ülkesine dönmek istediğini söyleyen Ahed, avukat olup Filistinlilerin haklarını korumak istediğini kaydetti.

Ahed’in annesi Neriman Tamimi ise böyle bir çocuğu olmasından dolayı gurur duyduğunu ifade etti. Başbakan Erdoğan’a Filistin halkına verdiği destekten dolayı teşekkür ettiğini söyleyen Neriman Tamimi, mümkün olması durumunda Başbakan Erdoğan ile yüz yüze görüşmek istediğini vurguladı.

İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler